Nauka dla Społeczeństwa

07.12.2022
PL EN
01.10.2019 aktualizacja 01.10.2019

Kursy on-line o sztucznej inteligencji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jak rozpoznać inteligentnego robota i dlaczego maszyny korzystające ze sztucznej inteligencji z łatwością mogą wygrać z nami w szachy, choć mają trudności z ukrojeniem chleba? O korzyściach i zagrożeniach płynących z wykorzystywania sztucznej inteligencji będzie można dowiedzieć się podczas bezpłatnych kursów opracowanych przez specjalistów Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.

Kursy są przeznaczone dla osób, które nie zamierzają być informatykami i programistami. Przybliżają one podstawowe zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, takie jak m.in. uczenie maszynowe i uczenie pogłębione. Wyjaśniają, czym jest robotyka, czatbot, algorytm oraz sztuczna inteligencja. Materiały są dostępne na stronie www.sztucznainteligencja.org.pl/kursy i platformie edukacyjnej Navoica.

Kursom towarzyszy tzw. wyzwanie dotyczące sztucznej inteligencji. "Zaprosiliśmy wszystkich Polaków do wzięcia udziału w #AIchallenge. Wystarczy przeczytać dostępne na stronie proste i ciekawe materiały dydaktyczne, a następnie prawidłowo rozwiązać test, który nieodpłatnie udostępniamy. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, którego celem jest szeroko zakrojona edukacja obywateli w obszarze SI" – mówi dr Agnieszka Gryzik, zastępca dyrektora OPI PIB.

Dodaje, że zgodnie z danymi firmy analitycznej Entrata obecnie ponad 40 proc. osób ma codziennie kontakt z technologiami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, ale tylko połowa z nich jest w stanie wytłumaczyć, co termin SI tak naprawdę oznacza. Zdaniem ekspertów należy zwiększyć społeczną świadomość na temat sztucznej inteligencji, ponieważ w otoczeniu będzie się pojawiać coraz więcej maszyn z elementami SI.

"Czasy, kiedy sztuczna inteligencja była jedynie wytworem wyobraźni twórców literatury science-fiction, bezpowrotnie minęły. Obecnie wystarczy zrobić zakupy w sklepie internetowym, by otrzymać trafne rekomendacje kolejnych produktów. Żeby zamówić pizzę wystarczy +porozmawiać+ z komputerowym czatbotem. Wokół nas znajdują się +inteligentne+ lodówki czy pralki, a po ulicach jeździ coraz więcej autonomicznych samochodów wyposażonych w setki zaawansowanych algorytmów. Czy to wszystko jest sztuczną inteligencją? Niekoniecznie, ale to ważne, by wiedzieć, w jaki sposób działają otaczające nas maszyny. Dzięki temu jesteśmy świadomi zagrożeń płynących z ich używania lub ich braku" - zauważa prof. Krzysztof Marasek, specjalista Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i OPI PIB.

Uczestnicy kursów opracowanych przez specjalistów z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego otrzymają zaświadczenia o ich ukończeniu. OPI PIB w promowaniu #AIchallenge współpracuje z Fundacją Digital Poland, która umożliwi zapoznanie się z kursami w ramach rozpoczynającego się 1 października Festiwalu Cyfryzacji w wielu miastach Polski. Więcej o festiwalu na stronie www.festiwalcyfryzacji.pl

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022