Nauka dla Społeczeństwa

06.06.2023
PL EN
13.10.2017 aktualizacja 13.10.2017

Nowatorskie zabiegi żylnej ablacji alkoholowej przeprowadzono w Poznaniu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pierwsze w Polsce zabiegi żylnej ablacji alkoholowej arytmii komorowej przeprowadził w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu amerykański specjalista prof. Miguel Valderrábano z zespołem kardiologów-elektrofizjologów poznańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zabiegi u czworga pacjentów przeprowadzono we wtorek i środę w Pracowni Elektrofizjologii Serca I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - poinformowano w przesłanym PAP komunikacie.

"Zabiegi przeztętniczej ablacji alkoholowej są uznaną i stosowaną od lat – także w Polsce – metodą leczenia chorych z kardiomiopatią przerostową. W przypadku zabiegów wykonanych w I Klinice Kardiologii UM w Poznaniu nowatorstwo polega na tym, że zabiegi żylnej ablacji alkoholowej przeprowadzono u trojga pacjentów: dwóch kobiet i jednego mężczyzny z powodu uporczywej komorowej arytmii serca oraz trudnej lokalizacji tej arytmii w sercu” – wyjaśnił dr hab. med. Krzysztof Błaszyk, prof. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

„Po wykonaniu oceny miejsca powstawania komorowej arytmii (ogniska arytmii) metodą mapowania elektrofizjologicznego oraz wykonaniu wenografii zatoki wieńcowej poszukiwaliśmy w obszarze lewej komory serca żylnego odgałęzienia, które zlokalizowane jest jak najbliżej ogniska arytmii. Następnie wprowadzaliśmy do tego żylnego naczynia serca od dwóch do czterech mililitrów 95-98-procentowego alkoholu etylowego, wywołując powstanie odczynu łącznotkankowego (docelowo - proces włóknienia), który współuczestniczy w usuwaniu ogniska arytmii. Stąd termin: ablacja alkoholowa” - opisał specjalista.

W ramach zabiegów w Poznaniu żylną ablację alkoholową przeprowadzono także u pacjenta z migotaniem przedsionków. W tym przypadku był uzupełnieniem wcześniej wykonanego zabiegu izolacji żył płucnych. „W ramach przeprowadzonych w Poznaniu zabiegów metodę żylnej alkoholowej ablacji zastosowano w sumie w dwóch różnych rodzajach arytmii u czworga pacjentów – powiedział prof. Krzysztof Błaszyk.

Jak tłumaczył profesor, zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej są nowatorską alternatywą terapeutyczną dla wyselekcjonowanej grupy pacjentów z uporczywą arytmią komorową pod postacią dodatkowych pobudzeń komorowych, oporną na dotychczasowe leczenie.

„Zastosowanie tej metody może pomóc w zapobieganiu u tych pacjentów kardiomiopatii arytmicznej doprowadzającej do niewydolności serca. Zastosowany dostęp żylny może być też bezpieczniejszy od dostępu przeztętniczego stosowanego uprzednio np. w leczeniu kardiomiopatii przerostowej” – dodał prof. Błaszyk.

Prof. Miguel Valderrábano jest szefem Pracowni Elektrofizjologii Serca w Methodist DeBakey Heart & Vascular Center w Houston oraz uznanym ekspertem w zakresie tej innowacyjnej metody leczenia arytmii komorowej. (PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023