W Sieradzu uczczono 60-lecie ery kosmicznej organizując konferencję i szereg wydarzeń edukacyjno-kulturalnych dla mieszkańców, a także ogólnopolski konkurs wiedzy kosmicznej.
VIII Sieradzka Konferencja Kosmiczna (4-5 października), która była poświęcona 60. rocznicy rozpoczęcia ery kosmicznej, za której symboliczny początek uznawane jest wystrzelenie przez Związek Radziecki pierwszego sztucznego satelity Ziemi (Sputnik 1 wystartował 4 października 1957 r.).
Obrady odbywały się w Muzeum Okręgowym oraz w Sieradzkim Centrum Kultury. Pierwszy dzień konferencji nosił tytuł „Kosmos – wyzwaniem dla młodych”, a w drugim dniu skupiono się na sesji zatytułowanej „60-lecie ery kosmicznej – kierunek Mars”.
Gośćmi konferencji byli m.in. pracownicy instytucji związanych z branżą kosmiczną (np. Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, czy Polska Agencja Kosmiczna), przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu, a także Krzysztof Ziołkowski, autor książki pt. „Poza Ziemię. Historia lotów międzyplanetarnych” wydanej niedawno przez Wydawnictwo Naukowe PWN.
Konferencji towarzyszyły różne wydarzenia edukacyjne i kulturalne dla mieszkańców Sieradza i dla szkół. Zorganizowano m.in. pokazy łazików marsjańskich, pracownicy Polskiej Agencji Kosmicznej poprowadzili zajęcia dla uczniów. Uczniowie mogli także zapoznać się z niebem podczas pokazów w mobilnym planetarium. Odbył się też specjalny koncert w Państwowej Szkole Muzycznej z muzyką nawiązującą tematycznie do astronomii i kosmosu.
Podczas konferencji ogłoszono również wyniki ogólnopolskiego konkursu wiedzy kosmicznej dla młodzieży pt. „60 lat ery kosmicznej – kierunek Mars” oraz konkursu plastycznego pt. „Mój nowy marsjański dom”. Zwycięzcami pierwszego z konkursów zostali: w kategorii Junior: Adam Garbarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4 z oddziałami gimnazjalnymi w Sieradzu, w kategorii Student: Daniel Bielech z Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze. Z kolei w konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęli: Aleksandra Bednarz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu oraz Mikołaj Michalak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu.
Organizatorem konferencji było Muzeum Okręgowe w Sieradzu, przy wsparciu od Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Kultury, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Starostwa Powiatowego w Sieradzu i Urzędu Miasta w Sieradzu. Patronat honorowy nad konferencją objęła Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).
Konferencje poświęcone tematyce kosmicznej odbywają się w Sieradzu od 2010 roku. Tegoroczna edycja była ósmą. Pomysłodawcą całego cyklu jest Jerzy Kowalski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Jak mówi pomysłodawca, idea konferencji wiąże się z działalnością, osiągnięciami i ideami Arego Szternfelda (twórca podstaw kosmonautyki), który urodził się w Sieradzu i który stwierdził, że niekoniecznie wielkich miastach, a w mniejszych, spokojnych miejscowościach mogą powstawać ośrodki badawcze związane np. z kosmonautyką.
„Ary Szternfeld sam pokazał, że taki zwykły chłopak z Sieradza, jeżeli od małego ma jakąś ideę, to potrafi tak walczyć o nią, że w końcu potrafi ją zrealizować i cieszyć się jej urzeczywistnianiem i rozwojem. Szternfeld uważał, że to jest największe szczęście człowieka” - tłumaczy Jerzy Kowalski w rozmowie z PAP.
„To przesłanie chcemy pokazać także na przykładzie innych postaci, np. malarza (Tytus Maleszewski), czy słynnego fryzjera (Antoni Cierplikowski), którzy podobnie startowali z Sieradza i osiągnęli światowe wyżyny. Chcemy pokazać młodzieży, że to jest możliwe, nawet z takiego małego Sieradza” - dodaje Kowalski.
PAP - Nauka w Polsce
cza/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.