Prof. Ufnal: odkrycie noblistów pozwala wyjaśnić regulację cyklu dobowego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Odkrycie tegorocznych noblistów pozwala wyjaśnić mechanizm regulacji cyklu dobowego, co może posłużyć np. do wyjaśnienia zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych - tłumaczy w rozmowie z PAP dr hab. Marcin Ufnal z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W poniedziałek ogłoszono, że Nagrodę Nobla 2017 w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali trzej naukowcy: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash and Michael W. Young. "Nagroda została przyznana za odkrycie genu odpowiedzialnego za produkcję białka, które reguluje nasz cykl dobowy, reguluje cykl dobowy komórek i całych naszych organizmów" - powiedział PAP prof. Ufnal z Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej WUM.

"Właściwie już od wielu lat wiemy, że życie na Ziemi wszystkich zwierząt regulowane jest poprzez zmiany cyklu dobowego" - tłumaczy ekspert. Jak dodaje, nie chodzi tylko o sen i czuwanie. W zależności od pory dnia, w naszych organizmach dochodzi bowiem do bardzo dużych zmian w układzie krążenia: w ciśnieniu tętniczym, w wydzielaniu hormonów stresu czy hormonów tarczycy.

"Do tej pory nie wiedzieliśmy, co tak naprawdę powoduje te zmiany. Odkrycia tegorocznych noblistów pozwalają natomiast to właśnie wyjaśnić" - mówi dr hab. Ufnal.

Jak wyjaśnia rozmówca PAP, Hall, Rosbash i Young pracowali na modelu muszki owocówki. "Właśnie u tej muszki owocówki odkryli, że wraz ze zmianą ilości światła w ciągu dnia dochodzi do zmian ekspresji genów, które produkują białko period (PER)" - mówi. - "Białko to akumuluje się w trakcie fazy ciemnej, a potem w trakcie fazy jasnej, czyli w trakcie dnia, ulega rozpadowi. A więc im dłużej organizm poddany jest działaniu światła, tym mniej jest tego białka" - dodaje dr hab. Ufnal.

Zwraca przy tym uwagę, że ataki wielu chorób sercowo-naczyniowych, takich jak udar czy zawał mięśnia sercowego, mają miejsce przede wszystkim w godzinach wczesnoporannych. "Jest to oczywiście spekulacja - ale możliwe, że występuje jakaś korelacja pomiędzy zwiększonym ryzykiem tych chorób a np. stężeniem białka PER w komórkach" - dodaje rozmówca PAP.

Choć seria badań tegorocznych noblistów została opublikowana około 30 lat temu, prof. Ufnal podkreśla, że pozostają one inspiracją do dalszych dociekań naukowców. "W tej chwili prowadzone są bardzo intensywnie badania mające na celu oznaczenie stężenia białka PER i jego związku z różnymi zaburzeniami, które występują w homeostazie - czyli w prawidłowym funkcjonowaniu organizmów - ludzi i zwierząt" - mówi. (PAP)

autor: Katarzyna Florencka

edytor: Anna Ślązak

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 7.10.2024 EPA/Christine Olsson/TT

    Prof. Kurzyńska-Kokorniak: bohater Nobla, mikroRNA reguluje ekspresję większości naszych genów

  • Fot. EPA/Christine Olsson/TT  7.10.2024

    Prof. Dziembowski: Nobel za niespodziewane, ale ważne odkrycie genetyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera