Nauka dla Społeczeństwa

02.04.2023
PL EN
28.09.2017 aktualizacja 28.09.2017

Nagroda NCN po raz piąty trafi do wybitnych polskich badaczy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jesienią trójka wybitnych polskich naukowców poniżej 40. roku życia od kilku lat otrzymuje Nagrodę Narodowego Centrum Nauki w uznaniu za osiągnięcia na polu badań podstawowych. 10 października 2017 r. trzy wyróżnienia w wysokości 50 tys. zł każde zostaną wręczone już po raz piąty.

Nagroda NCN przyznawana jest w trzech obszarach badawczych: naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce; naukach o życiu oraz naukach ścisłych i technicznych. W tym roku do grona dwunastu wyróżnionych dotąd osób dołączą trzy kolejne.

"Ustanowiliśmy Nagrodę NCN, aby promować młodych utalentowanych uczonych i pokazać, że ambitne, przełomowe projekty badawcze powstają również w Polsce" – wyjaśnia przewodniczący Rady NCN prof. Janusz Janeczek, cytowany w przesłanym PAP komunikacie. "Z tego powodu do konkursu mogą być zgłaszane osiągnięcia naukowe będące efektem projektów prowadzonych w polskich jednostkach naukowych" - dodaje.

Jak informuje NCN, procedura wyłaniania laureatów Nagrody NCN jest poufna. Kandydatów wskazują doświadczeni badacze, m.in. byli członkowie Rady NCN, dotychczasowi przewodniczący Zespołów Ekspertów NCN, laureaci Nagrody z poprzednich lat, a także inni wybitni naukowcy wskazani przez Radę i dyrektora NCN. W tym roku do zgłaszania kandydatów uprawnionych było 437 osób, z których każda mogła wskazać jedną osobę.

Do nagrody zgłoszono 42 kandydatów. Z tej puli na dalszym etapie wyłoniono po dwóch finalistów w każdym z trzech obszarów. Ostateczny wybór laureatów należał do Kapituły Nagrody NCN, złożonej z przedstawicieli Centrum oraz fundatorów wyróżnienia.

"Od początku istnienia naszej inicjatywy staramy się, aby Nagroda była również pomostem między środowiskiem nauki i biznesu. Dlatego co roku nawiązujemy współpracę z przedsiębiorcami, którym zależy na rozwoju polskich badań podstawowych" – komentuje dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki. "To oni fundują pieniężną część Nagrody w postaci 50 tys. zł dla każdego z laureatów. Oprócz tego przedstawiciele firm są zaangażowani w prace Kapituły" - wyjaśnia.

W tym roku fundatorami Nagrody są Grupa Adamed, Grupa Azoty, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz PKN Orlen.

Nagroda NCN przyznawana jest od 2013 r. Po raz pierwszy wręczono ją w ramach Dni NCN na Śląsku, kolejne uroczystości odbywały się w Krakowie. Nazwiska tegorocznych zwycięzców zostaną ogłoszone podczas uroczystości, która odbędzie się 10 października 2017 r. w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023