Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
10.05.2017 aktualizacja 10.05.2017

Pięć polskich zespołów w Shell Eco-marathon

Pięć studenckich drużyn z Polski weźmie udział pod koniec maja Londynie w międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon. Ich zadaniem będzie zbudowanie pojazdu, który pokona jak najdłuższy dystans na ekwiwalencie 1 litra paliwa.

Shell Eco-marathon to jeden z najbardziej wymagających konkursów dla młodych inżynierów. Jego celem jest zainspirowanie studentów do poszukiwania nowych technologii w dziedzinie energetyki. Wydarzenie odbędzie się między 25 a 28 maja br. w ramach festiwalu innowacji energetycznych „Make the Future Live” organizowanego w Londynie.

W zawodach wystartują 172 zespoły z 27 krajów. Polska uczestniczy w wydarzeniu po raz 12. W tym roku polskie zespoły wystawią aż pięć pojazdów. Trzy w kategorii Prototype, w której konstruktorzy koncentrują się na jak największej efektywności zużycia paliwa, oraz dwa w kategorii UrbanConcept, gdzie ważne jest, aby pojazd był dostosowany do miejskich warunków oraz spełniał wymagania aut dopuszczonych do ruchu. Dla wszystkich polskich drużyn jest to kolejny już start w Shell Eco-marathon.

W kategorii Prototype zaprezentują się: zespół Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej; drużyna Elvic Team z Politechniki Lubelskiej oraz zespół Rotor, reprezentujący Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Zespoły startujące w kategorii UrbanConcept to SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej oraz Smart Power z Politechniki Śląskiej.

Drużyny przez ostatni rok pracowały nad swoimi bolidami – projektowały, budowały i testowały energooszczędność pojazdów. Podczas konkursu będą konkurować na specjalnie zbudowanym torze miejskim o długości 1,6 km, mieszczącym się w londyńskim Queen Elizabeth Olympic Park. Zwycięży drużyna, której pojazd może pokonać najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa, a w przypadku pojazdów elektrycznych – 1 kWh.

"Wyzwania stawiane przed uczestnikami zawodów wymagają innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów, a także kreatywności i umiejętności współpracy. Jest to wyjątkowo praktyczne doświadczenie, które wyposaża w umiejętności i wiedzę w zakresie zadań inżynieryjnych: projektowania, konstruowania oraz obsługi własnoręcznie stworzonego pojazdu. Shell Eco-marathon to również możliwość nawiązania nowych przyjaźni z rówieśnikami z całej Europy" – tłumaczą członkowie zespołu Elvic Team z Politechniki Lubelskiej, który w konkursie uczestniczy od kilku lat.

W ubiegłorocznej edycji zawodów polscy uczestnicy odnieśli spory sukces. Zespół SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej zdobył 2. miejsce w kategorii UrbanConcept wśród pojazdów spalinowych zasilanych benzyną, zaś drużyna Smart Power Urban z Gliwic zajęła 2. miejsce w kategorii pojazdów zasilanych wodorem.

Odwiedzający festiwal Make the Future Live, oprócz śledzenia wyścigu Shell Eco-marathon, będą mieli również okazję przetestować innowacyjne rozwiązania, które mają posłużyć do kreowania lepszej przyszłości energetycznej dla całego świata. Więcej informacji na temat Shell Eco-marathon można znaleźć na stronie: www.shell.pl

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024