Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2022
PL EN
20.04.2017 aktualizacja 20.04.2017

"La Repubblica": Warszawa najlepszym miejscem dla studentów Erasmusa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Warszawa jest w czołówce europejskich miast, gdzie najlepiej mieszka się i studiuje w ramach programu Erasmus - te wyniki sondażu wśród studentów prezentuje w czwartek włoski dziennik "La Repubblica". Pismo odnotowuje, że wielu Włochów wysoko ocenia studia w Polsce.

Klasyfikację najlepszych ośrodków akademickich Erasmusa sporządził międzynarodowy portal Uniplaces, służący studentom pomocą w znalezieniu stancji na czas studiów.

Pod uwagę wzięto takie czynniki, jak koszt wynajmu pokoju lub mieszkania, opłaty uniwersyteckie, średnie ceny posiłków w tanich restauracjach, koszt miesięcznego biletu komunikacji miejskiej oraz liczba państwowych uczelni w mieście.

W sporządzonym na tej podstawie rankingu 15 europejskich miast Warszawa prezentuje się najatrakcyjniej - zauważa włoska gazeta, prezentując jego wyniki. Koszt wynajmu jest jeden z najniższych w Europie, nie ma opłat uniwersyteckich, tani jest zarówno transport, jak i jedzenie - podkreślono. Najdroższy jest Londyn, a po nim Paryż i Mediolan.

Rzymski dziennik zauważa, że także wielu Włochów w ramach programu Erasmus wybiera Warszawę. Przytacza wypowiedź wykładowcy historii języka włoskiego z uniwersytetu w Mesynie na Sycylii Fabio Rossiego: \"Porozumienie z uniwersytetem w stolicy Polski jest jednym z najbardziej owocnych, jakie za granicą zawarła nasza uczelnia\".

W artykule \"Erasmus, Warszawa jest najlepsza\" zaznacza się, że zagraniczni studenci nie muszą znać polskiego, bo większość uczelni ma program wykładów i zajęć po angielsku, francusku i niemiecku. \"Studenci wracają bardzo zadowoleni, a egzaminy, jakie zdają po powrocie, pokazują, że ich przygotowanie jest bardziej niż satysfakcjonujące\" - uważa Rossi.

Według jego relacji włoscy studenci opisują Polaków jako dobrze władających językami obcymi, gościnnych i zawsze gotowych do współpracy. (PAP)

sw/ ap/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022