Nauka dla Społeczeństwa

28.02.2024
PL EN
27.03.2017 aktualizacja 27.03.2017

Lublin/Studia medyczne w Polsce i Chinach dzięki współpracy dwóch uczelni

Studia medyczne dla studentów z całego świata na dwóch Uniwersytetach Medycznych w Wenzhou (Chiny) oraz w Lublinie przewiduje umowa podpisana między tymi uczelniami. Wspólnym programem nauczania może być objętych ok. 150 studentów rocznie.

Porozumienie zostało podpisane w Wenzhou podczas wizyty delegacji Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej, której przewodniczył wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej.

Dziekan wydziału lekarskiego z oddziałem anglojęzycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska powiedział PAP, że program dotyczy studentów z całego świata. Część studiów odbywają oni na uniwersytecie w Lublinie, a część na uniwersytecie w Wenzou; absolwenci otrzymują dyplom obu uczelni. Porozumienie między uczelniami zakłada, że wspólnym program nauczania może być objęte maksymalnie 150 studentów rocznie. Prof. Załuska powiedział, że pierwszych 20 studentów - z Niemiec, Australii, Tajlandii, Emiratów Arabskich - studiuje już w Lublinie.

„Uniwersytet w Wenzou to bardzo nowoczesna uczelnia, lokuje się w ścisłej czołówce chińskich uczelni, jeśli chodzi o jakość nauczania" – zaznaczył prof. Załuska.

Współpraca obu uczelni trwa już od kilku lat. Prof. Załuska podkreślił, że trwają obecnie prace nad jej rozszerzeniem, m.in. o badania naukowe, czy wymianę studentów farmacji. W maju lubelska uczelnia spodziewa się wizyty naukowców z Wenzou.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie prowadzi studia medyczne w języku angielskim od 1995 roku. Obecnie wśród prawie 7,3 tys. studentów uczelni ponad 1,2 tys. to cudzoziemcy z 53 krajów, w tym m.in. USA (lubelska uczelnia uzyskała akredytację stanów Nowy Jork i Kalifornia).

Według Czeleja w Polsce studiuje jeszcze zbyt mało studentów zagranicznych. „Polska ma w tej dziedzinie duży potencjał, ale jeszcze nie w pełni wykorzystany” – zaznaczył w rozmowie z PAP wicemarszałek Senatu.

Jego zdaniem poziom „umiędzynarodowienia” polskich uczelni powinien być stale podnoszony. Przypomniał, że studenci zagraniczni płacą za studia w Polsce, co przynosi wymierne korzyści uczelniom, ale i społecznościom, wśród których ci studenci mieszkają. „Kształcenie w języku angielskim mobilizuje i zobowiązuje kadrę naukową do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji, poszerzania wiedzy o aktualny stan badań na świecie” – dodał Czelej.

Delegacja Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej odwiedziła Chiny na przełomie lutego i marca. W Pekinie parlamentarzyści rozmawiali z tamtejszymi politykami m.in. przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlament Chińskiej Republiki Ludowej) Zhang Dejiang oraz wiceprzewodniczącym Komitetu Krajowego Ludowej Politycznej Rady Konsultatywnej Chin Wang Jiarui.

Perspektywom udziału polskich firm w realizacji projektów inwestycyjnych w Azji poświęcone było spotkanie wicemarszałka Senatu z prezesem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych Jin Liqun. W prowincji Hunan delegacja odwiedziła m.in. działające tam przedsiębiorstwa oraz strefy przemysłowe, strefę wolnocłową.

PAP - Nauka w Polsce

ren/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024