Mrówki jak smoki

Pokryte szpiczastymi wyrostkami, nowo odkryte gatunki mrówek z Papui-Nowej Gwinei zostały nazwane imionami smoków z “Gry o Tron” – informuje pismo „PLOS ONE”.

Pheidole drogon i Pheidole viserion zostały odkryte i opisane przez zespół Eli Sarnata z Instytutu Nauki i Technologii na Okinawie. Ich osobliwe, kolczaste kształty skojarzyły się naukowcom ze smokami z serialu "Gra o tron", opartego na cyklu "Pieśń ognia i lodu" George’a R. R. Martina. Czarne mrówki nazwano od czarnego smoka Drogona, złociste - od biało-złotego Viseriona.

Rodzaj Pheidole występuje na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W jego przypadku kasta robotnic nie jest jednolita, występują różne ich postacie. W przypadku "smoczych" mrówek są dwie postacie różniące się wielkością. Większa ma dużą głowę i mocne szczęki, mniejsza jest pokryta proporcjonalnie większymi ostrymi wyrostkami, mającymi najprawdopodobniej odstraszać napastników.

Mimo groźnego wyglądu mrówki zachowują się raczej łagodnie i nieśmiało. Duże robotnice, zwane żołnierzami często uciekają i kryją się jako pierwsze – ich rolą nie jest walka. Wielkimi szczekami rozdrabniają nasiona roślin. Natomiast liczniejsze małe robotnice troszczą się o gniazdo i zajmują młodymi.

Naukowcy zbadali mrówki metodą mikrotomografii (podobną do szpitalnej komputerowej tomografii rentgenowskiej, tyle że urządzenie jest dużo mniejsze). Badanie uwidoczniło związane z wyrostkami nietypowe mięśnie. Prawdopodobnie dzięki nim mrówki utrzymują we właściwej pozycji nieproporcjonalnie dużą głowę.(PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.07.2024 EPA/Salas

    ONZ/ Guterres: świat musi się zmierzyć z "epidemią ekstremalnych upałów"

  • Fot. Adobe Stock

    USA/Powstrzymanie transmisji wirusa ptasiej grypy H5N1 może być trudniejsze, niż sądzono

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera