Nauka dla Społeczeństwa

22.03.2023
PL EN
10.05.2016 aktualizacja 10.05.2016

Ponad 350 mln zł dla naukowców od Narodowego Centrum Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Nauki po raz dziesiąty rozstrzygnęło konkursy OPUS, PRELUDIUM i SONATA. Naukowcom prowadzącym badania podstawowe przyznano ponad 350 mln zł.

Jak przypomniano w komunikacie NCN, badania podstawowe są esencją nauki. Bez prac eksperymentalnych lub teoretycznych niemożliwe byłoby zdobycie nowej wiedzy o podstawach zjawisk, która pozawala na rozwój ludzkości.

Łącznie w rozstrzygniętych po raz dziesiąty konkursach OPUS, PRELUDIUM i SONATA polscy naukowcy złożyli do Narodowego Centrum Nauki 3710 wniosków, z czego finansowanie otrzyma 827 projektów.

"Cieszymy się, że od kilku ostatnich edycji konkursowych wskaźnik sukcesu stopniowo wzrasta. W dziesiątej edycji naszych sztandarowych konkursów wyniósł aż 24 proc. Dzięki zwiększonemu budżetowi możemy jeszcze mocniej wspierać badania podstawowe, finansując więcej wartościowych projektów naukowych" – podkreślił dyrektor NCN, prof. Zbigniew Błocki.

W konkursie OPUS 10 startować mógł każdy badacz, niezależnie od stażu i stopnia naukowego. Konkurs ten niezmiennie cieszy się największą popularnością w ofercie NCN. Tym razem konkurowało w nim 1808 wniosków. Do finansowania zakwalifikowanych zostało 414, zaś jego laureaci otrzymają ponad 257,5 mln zł.

Do osób rozpoczynających karierę naukową, które nie mają stopnia naukowego doktora, skierowane jest PRELUDIUM. W dziesiątej edycji tego konkursu początkujący badacze złożyli 1170 wniosków, a finansowanie w wysokości niemal 30,5 mln zł otrzyma 290 projektów.

Z kolei SONATA 10 to konkurs na projekty badawcze realizowane przez osoby ze stopniem naukowym doktora, uzyskanym do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Jego celem jest wsparcie osób rozpoczynających karierę naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań o charakterze podstawowym z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury lub oryginalnego rozwiązania metodologicznego. W konkursie złożono 732 wnioski, z czego do finansowania wybrano 168 na kwotę ponad 62 mln zł.

Listy rankingowe wszystkich projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach OPUS 10, PRELUDIUM 10 i SONATA 10 znajdują się pod adresem internetowym,

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023