Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
25.03.2016 aktualizacja 25.03.2016

Nagradzane w 2015 r. polskie wynalazki można oglądać w Centrum Nauki Kopernik

Fot. PAP 2016 / Paweł Kula Fot. PAP 2016 / Paweł Kula

Ponad 600 nagród przywieźli polscy naukowcy z międzynarodowych targów wynalazczości, które w 2015 r. odbywały się na całym świecie. Niektóre z nagrodzonych technologii i wynalazków do piątku można oglądać na XXIII Giełdzie Wynalazków w Centrum Nauki Kopernik.

XXIII Giełda Wynalazków nagrodzonych w 2015 r. na Międzynarodowych Wystawach i Targach Innowacji ma promować poza środowiskiem naukowym osiągnięcia i międzynarodowe sukcesy jednostek naukowych, innowacyjnych przedsiębiorstw oraz indywidualnych wynalazców.

Z 21 międzynarodowych wystaw, które zorganizowano w 2015 roku polscy naukowcy przywieźli ponad 600 nagród. Wśród nich były trzy nagrody Grand Prix, 20 medali platynowych, 63 medale złote z wyróżnieniem, 184 medale złote, 173 srebrne, 80 brązowych i ponad 500 nagród specjalnych.

„Są państwo doceniani na świecie, chciałbym byście byli państwo doceniani i w Polsce. Chciałbym, by państwa praca była w jeszcze większym stopniu doceniania przez Rząd i w szczególności Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (…) Chciałbym, aby działania, które są przez nas podejmowane wspierały tę kreatywność i aktywność polskich wynalazców” - mówił do wynalazców wiceminister nauki Piotr Dardziński podczas czwartkowej inauguracji Giełdy.

Wśród prezentowanych w czwartek i piątek wynalazków znajdują się m.in. opakowania biobójcze, w których można bezpiecznie przewozić każdy rodzaj żywności; ISULIN – mobilny system monitorowania zdrowia diabetyków; wielozadaniowy łazik kosmiczny czy futurystyczna rękawica do wirtualnej manipulacji obiektami 3D.

„Prezentowanie swoich prac i wynalazków na wystawach w bardzo istotny sposób przekłada się na wdrożenia. Jest to bezpośredni kontakt z przemysłem i dodatkowa promocja naszych wynalazków” – podkreśliła dyrektor Instytutu Chemii Przemysłowej im. I. Mościckiego prof. Regina Jeziórska.

Jak mówiła w Instytucie Chemii Przemysłowej jest wiele przykładów technologii wdrożonych dzięki prezentowaniu ich na wystawach wynalazków. Jednym z nich jest preparat biobójczy wytwarzany z polskiej, białej kapusty. „Realizujemy teraz nowe projekty z udziałem tego rozwiązania technologicznego, znajdując nowe postaci tego preparatu, który znajduje coraz szersze zastosowanie” – opisywała prof. Jeziórska.

Podczas czwartkowej inauguracji Giełdy Wynalazków dziesięć instytucji otrzymało nagrodę wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina za szczególną aktywność w promocji polskiej nauki i wybitne osiągnięcia na arenie międzynarodowej.

Nagrody otrzymały: Instytut Włókiennictwa w Łodzi, Instytut Chemii Przemysłowej im. I. Mościckiego, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego, Wojskowa Akademia Techniczna – Wydział Mechaniczny, Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska – Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania, Instytut Nafty i Gazu.

Ponadto kilkudziesięciu twórców wynalazków otrzymało dyplomy ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia wynalazcze w 2015 roku na arenie międzynarodowej.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz firma EuroBusiness-Haller. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024