Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
17.03.2016 aktualizacja 17.03.2016

Skarby z Faras w Wikipedii – dołącz do projektu

Malowidło ukazujące św. Annę - jedno z najbardziej znanych przedstawień z Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie. Fot. PAP/ Paweł Supernak 16.10.2014 Malowidło ukazujące św. Annę - jedno z najbardziej znanych przedstawień z Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie. Fot. PAP/ Paweł Supernak 16.10.2014

Pół wieku temu polscy archeolodzy uratowali sprzed potopu unikatowe malowidła z katedry średniowiecznej w Faras w północnym Sudanie. Można je podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie i Chartumie. Teraz każdy może dołączyć do wysiłku polskich archeologów i pomóc w popularyzacji odkrycia w kraju i za granicą.

Na początku lat 60. XX wieku polska misja archeologiczna pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego odkryła dobrze zachowane relikty katedry z VIII wieku w Faras. Światowa prasa okrzyknęła znalezisko największym losem na loterii nubijskiej. Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) oraz Stowarzyszenie Wikimedia Polska rozpoczynają wspólny projekt, który ma na celu wzbogacenie Wikipedii o zagadnienia związane ze stanowiskiem archeologicznym w Faras i miejscem, w którym przechowywana jest część malowideł – Galerią Faras w MNW.

„Tematem projektu będą wykopaliska i udział w nich polskich archeologów, poczynione tam odkrycia, dzieje tych terenów, chrześcijaństwo nubijskie, wreszcie historia i współczesność samej Galerii” – czytamy w zaproszeniu.

Planowane jest stworzenie w Wikipedii grupy artykułów związanych z tą tematyką. Merytoryczną opiekę nad projektem sprawuje dr hab. Aleksandra Sulikowska z Instytutu Historii Sztuki UW.

„Naszą propozycję kierujemy głównie do studentów lub doktorantów z wydziałów historii, historii sztuki, archeologii czy arabistyki. Wybrani wolontariusze przejdą specjalne szkolenie i zostaną oprowadzeni po Galerii Faras, potem będą zbierać materiały źródłowe na temat Faras i wspólnie pracować nad nowymi artykułami do Wikipedii” – wyjaśnia PAP Marta Malina Moraczewska, koordynatorka projektów GLAM ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Zadaniem każdego z uczestników będzie stworzenie dwóch wpisów do Wikipedii. Wybrane artykuły napisane przez wolontariuszy zostaną przetłumaczone na inne języki, wszystkie zaś znajdą się w Wikipedii oraz na stronach projektu. Dodatkowo MNW udostępni zdjęcia znalezisk i eksponatów w repozytorium Wikimedia Commons do swobodnego wykorzystania przez wszystkich zainteresowanych.

„Na zgłoszenia czekamy jeszcze tylko do 25 marca. Zachęcam do wspólnego odkrywania skarbów odkrytych przez polskich archeologów pół wieku temu” – zaprasza Moraczewska.

Szczegółowe informacje o przedsięwzięciu są dostępne na stronie MNW.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024