Nauka dla Społeczeństwa

28.02.2024
PL EN
14.03.2016 aktualizacja 14.03.2016

Poznańscy licealiści wygrali Sci-Tech Challenge

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Poznańska drużyna Back to the future zwyciężyła w krajowym finale konkursu Sci-Tech Challenge. Zwycięzcy szukali odpowiedzi na pytanie jak rafineria może zmniejszyć zużycie wody pitnej i zredukować ilość ścieków odprowadzanych do morza.

Konkurs Sci-Tech Challenge jest prowadzony w dziesięciu krajach w Europie i ma zachęcać do studiowania na kierunkach ścisłych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani na rynku pracy. Polską edycję konkursu organizują: ExxonMobil oraz Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

W finale, który odbył się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzięli udział uczniowie z Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Połańca, Wojsławic oraz Czechowic-Dziedzic. Zadaniem sześciu drużyn z całej Polski było zaproponowanie funkcjonalnego i kompleksowego rozwiązania, które byłoby korzystne dla społeczeństwa oraz zapewniałoby zyski finansowe dla rafinerii w Norwegii.

Wygrała drużyna Back to the future z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich w Poznaniu, która już 14 marca zmierzy się w europejskim finale konkursu. Zespół oceniono najlepiej pod względem pomysłu, innowacyjności i kreatywności, jakości prezentacji, a także atmosfery w drużynie (team spirit).

"Konkurs bardzo rozwija w młodych ludziach potrzebę kontaktu z innymi ludźmi, ćwiczy odporność na stres, a także pokazuje, że bez wiedzy nie da się zbudować przyszłości" - mówi opiekun drużyny z XI LO w Poznaniu Magdalena Ciesielska. "Nasza szkoła wybrała do udziału w konkursie pięcioro najlepszych spośród 200 uczniów. Zespół od samego początku pokazał swoje duże możliwości, czego efektem jest właśnie dzisiejsza wygrana. Udział w konkursie to dla nich nie tylko bardzo dobre doświadczenie, ale przede wszystkim walka ze swoimi słabościami" – dodaje.

"Program Sci-Tech Challenge to niepowtarzalna okazja pokazania uczniom, jak ważne są wiedza i umiejętności z zakresu nauk ścisłych, tak niezbędnych w dzisiejszej gospodarce. Wierzymy, że program dzięki swej atrakcyjnej formule i możliwości korzystania bezpośrednio z doświadczeń wolontariuszy ExxonMobil pomaga uczniom w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Ogólnopolski Konkurs Sci-Tech Challenge to dla uczniów ciekawe wyzwanie, dzięki któremu mogą kształtować umiejętności pracy w grupie, prezentacji, ale również uwolnić swoją kreatywność i nauczyć się myślenia wychodzącego poza utarte schematy" – mówi koordynator programu Sci-Tech Challenge Joanna Andrzejewska z Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Program Sci-Tech Challenge jest realizowany równocześnie w 10 krajach w Europie. Do tej pory wzięło w nim udział 52 809 uczniów oraz 810 wolontariuszy. W ubiegłorocznej edycji projektu w Polsce uczestniczyło ponad 1,9 tys. uczniów, którzy wypełnili quiz na stronie programu oraz brali udział w warsztatach poświęconych zagadnieniom związanym z wykorzystaniem istniejących zasobów paliw i racjonalnemu gospodarowaniu energią.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024