Polscy archeolodzy nagrodzeni w Egipcie

Iwona Zych odbiera nagrodę z rąk dr. Mamdouha El-Damaty, ministra starożytności Egiptu. Fot. Sylwia Buławka
Iwona Zych odbiera nagrodę z rąk dr. Mamdouha El-Damaty, ministra starożytności Egiptu. Fot. Sylwia Buławka

Dwa polskie projekty naukowe zostały nagrodzone w konkursie czasopisma Luxor Times Magazine. Kierownicy misji otrzymali laury 20 lutego z rąk dr. Mamdouha El-Damaty – ministra starożytności Egiptu – poinformowała Agnieszka Szymczak z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

Uroczystość odbyła się w Muzeum Mumifikacji w Luksorze. Było to rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu „Luxor Times Egyptological Awards” (Nagrody Egiptologicznej Luxor Times). Redaktorzy wyróżnili projekty, na które najchętniej głosowali czytelnicy pisma i jego internetowego wydania. Luxor Times Magazine to czasopismo, które przybliża tematykę historyczną, kulturalną i turystyczną związaną z całym Egiptem.

W kategorii najważniejszych odkryć 2015 r. nagrodę otrzymała misja CAŚ UW oraz University of Delaware w USA, kierowana przez Iwonę Zych oraz prof. Stevena Sidebothama, która działa w Berenike. Przedmiotem badań jest ptolemejsko-rzymski port nad Morzem Czerwonym. W zeszłym roku archeolodzy znaleźli tam fragmenty steli (kamiennych płyt) faraońskich, dzięki którym można szukać początków stanowiska o wiele wcześniej niż do tej pory przypuszczano, bo w okresie wielkich wypraw faraonów Średniego Państwa na południe Afryki. Drugim tegorocznym odkryciem w Berenike były podziemne instalacje. Ich funkcją było prawdopodobnie gromadzenie wody dla garnizonu żołnierzy historycznego założyciela portu, króla Ptolemeusza II z 1 poł. III w. p.n.e. Więcej o odkryciach pisaliśmy parokrotnie w naszym serwisie.

W kategorii projektów konserwatorskich nagrodę przyznano również projektowi CAŚ UW - Polsko-Egipskiej Archeologiczno-Konserwatorskiej Misji w świątyni Hatszepsut, która działa od lat 60. XX wieku. Badaniami kieruje obecnie dr Zbigniew E. Szafrański. Świątynia jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w obrębie Luksoru. Wraz z całą nekropolą tebańską znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Polacy odbudowali tu i odrestaurowali bogato zdobione malowanymi reliefami pomieszczenia Górnego Tarasu świątyni. Naukowcy wciąż pracują nad udostępnieniem kolejnych części kompleksu dla zwiedzających. W lutym 2015 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Kompleksu Kultu Solarnego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Konkurs Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki dla badaczy „epokowej zmiany”

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich w dniach 17-20 września

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera