Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
22.02.2016 aktualizacja 22.02.2016

W sobotę 25 wygadanych naukowców wystąpi na scenie "Kopernika"

25 naukowców, którzy potrafią ciekawie i zrozumiale mówić o trudnych, naukowych sprawach wystąpi w sobotę 27 lutego w półfinale konkursu FameLab. Półfinaliści zajmują się m.in.: poszukiwaniem nowych materiałów magnetycznych, rozwojem zachowań agresywnych u mrówek, kryptografią kwantową.

Międzynarodowy konkurs FameLab zachęca naukowców do publicznego zabrania głosu. Uczestniczący w nim naukowcy stają przed jury i publicznością, by w trzy minuty opowiedzieć o naukowym temacie, który sami uznają za fascynujący.

Do piątej edycji konkursu nadeszła rekordowa liczba 98 filmowych zgłoszeń. Sześcioosobowe jury zaprosiło do półfinału dwadzieścia pięć osób. Wśród nich znaleźli się m.in.: neurobiolog, biofizyk, chemik, genetyk, teleinformatyk, akustyk, endokrynolog; dziewięciu doktorów, dziesięciu doktorantów. Będą reprezentować największe uczelnie w kraju, ale też University College London, Aberystwyth University w Walii i Instytutu Karolinska w Sztokholmie.

Wielu badaczy prowadzi studia interdyscyplinarne i łączy w swoich poszukiwaniach badawczych wiele dziedzin naukowych. Naukowo zajmują się m.in.: przerzutowaniem nowotworów, biodrukiem 3D, poszukiwaniem nowych materiałów magnetycznych, rozwojem zachowań agresywnych u mrówek, kryptografią kwantową. W sobotę 27 lutego zachęcą nas do wyobrażania sobie neuronów w piwnicy; będą dowodzić, że bakterie w mleku mamy rządzą i powiedzą, że najlepsza impreza to ich zdaniem: lasery, proszki i tytan.

Podczas półfinału zmierzą się: Krzysztof Bielec z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Sara Kasprzyk z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katarzyna Konarzewska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Wystąpią też: Anna Kotlińska - doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego; dr Magdalena Kulma z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN; Jakub Lewicki - doktorant szwedzkiego Instytutu Karolinska.

Kolejnymi naukowcami, którzy powalczą o udział w finale będą: doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego Marta Loeffler; doktorant Politechniki Rzeszowskiej Tomasz Madej; doktorant Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN - Paweł Jarosław Mazurkiewicz; reprezentująca Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytet Warszawski dr Martyna Molak-Tomsia.

O swoich zainteresowaniach badawczych opowiedzą również: Dawid Myśliwiec - doktorant Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie; dr inż. Marcin Niemiec z Akademii Górniczo-Hutniczej; lek. Karolina Nowak - doktorantka z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN; dr inż. Łukasz Nowak z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN; Magdalena Rusiłowicz z Uniwersytetu Warszawskiego; Marek Rychter - doktorant Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Goście zgromadzeni w Centrum Nauki Kopernik wysłuchają też: Ewy Siwickiej z walijskiego Aberystwyth University oraz Uniwersytetu Edynburskiego; lek. wet. Natalii Strokowskiej - doktorantki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego; dr hab. Michała Śmiałka z Politechniki Warszawskiej; dr inż. Bartosza Waltera z Politechniki Poznańskiej; dr hab. Piotra Wasylczyka z Uniwersytetu Warszawskiego; dr inż. Anny Wierzbickiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Swoje wystąpienia zaprezentują też: inż. Maciej Wiśniowski - doktorant Politechniki Śląskiej w Gliwicach; dr Tomasz Włodarski z University College London oraz Krzysztof Zawierucha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Każdy z naukowców będzie miał do dyspozycji scenę, mikrofon i tylko trzy minuty na swoje wystąpienie. Jury będzie oceniało wystąpienia w trzech kategoriach: content (treść, przekaz merytoryczny), clarity (jasność przekazu), charisma (osobowość, umiejętność nawiązania kontaktu z odbiorcami).

W tym roku konkursowe wystąpienia ocenią: prof. Ewa Bartnik - Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk; Irena Cieślińska - dyrektor programowy Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki; fizyk prof. Arkadiusz Orłowski - dziekan Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki oraz dyrektor Centrum Edukacji Multimedialnej SGGW w Warszawie; dr hab. Jacek Wasilewski - medioznawca, specjalista od retoryki związany z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Do finału przejdzie dziesięcioro naukowców. Po drodze czeka ich intensywne szkolenie z prezentacji i komunikacji naukowej, w tym warsztaty MasterClass prowadzone przez brytyjskich szkoleniowców z BBC. W finale konkursu, który odbędzie się 16 kwietnia, można wygrać 35 tys. zł, voucher od British Council i nagrody od partnerów i sponsorów.

FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Festivals. Dwa lata później do projektu dołączył British Council. Dziś edycje konkursu odbywają się w 31 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Polską edycję od początku (2011) współorganizuje Centrum Nauki Kopernik.

Półfinał piątej polskiej edycji konkursu odbędzie się 27 lutego 2016 w Centrum Nauki Kopernik w godzinach: 13-19. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024