Nauka dla Społeczeństwa

28.02.2024
PL EN
02.12.2015 aktualizacja 02.12.2015

Złoty Medal Chemii trafił do studenta z UW

Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Źródło: Instytut Chemii Fizycznej PAN Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Źródło: Instytut Chemii Fizycznej PAN

Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego został we wtorek tegorocznym laureatem Złotego Medalu Chemii. Student pracował nad sposobem odzyskiwania kosztownych katalizatorów, które przydać się mogą np. w produkcji leków.

Konkurs „Złoty Medal Chemii” - organizowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie oraz firmę DuPont - ma na celu wyłonienie autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z dziedziny chemii i jej pogranicza. Autorem zwycięskiej pracy jest Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, który oprócz statuetki otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. złotych.

"W swojej pracy skupiłem się na systemie, który pozwoliłby odzyskiwać katalizatory, które są bardzo kosztowne i przez to nie są stosowane w przemyśle" - powiedział w rozmowie z PAP Sawczyk. Laureat w swojej pracy zajmował się katalizatorami palladowymi. Związki te przyspieszają zachodzenie pewnych reakcji chemicznych, ale trudno je potem usunąć z roztworu i użyć ponownie. Rozwiązanie Sawczyka zakłada, że katalizatory mogłyby być odzyskiwane z roztworu dzięki magnetycznym nanocząstkom. Usprawniłoby to produkcję m.in. farmaceutyków oraz herbicydów.

Zdobywcą Srebrnego Medalu Chemii i 5 tys. zł jest Artur Kasprzak z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, którego badania mają znaczenie w tworzeniu tzw. teranostyków. Substancje tego rodzaju mogą być wykorzystywane w diagnostyce medycznej i terapii. Ich precyzyjne działanie umożliwia tzw. celowane leczenie m.in. nowotworów.

Brązowy Medal Chemii oraz 2,5 tys. zł dostał Rafał Białek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jego badania dotyczyły tego, jak wytwarzać ogniwa słoneczne przy użyciu białek z bakterii wykorzystujących fotosyntezę.

Wszyscy finaliści konkursu zyskali również możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania projektów badawczych w jego laboratoriach. W konkursie przyznano również 5 wyróżnień z nagrodą pieniężną w wysokości 1 tys. zł, a firma DuPont Poland przyznała ponadto trzy wyróżnienia połączone z nagrodą finansową wysokości 2,3 tys. zł (otrzymali je m.in. Sawczyk i Białek).

"Myślę, że macie jeszcze czas na podjęcie decyzji, czy rzeczywiście interesuje was nauka. Jeśli tak uznacie - będzie to nas cieszyło. Bo nie ma nic lepszego dla profesora jak wychowanie uczniów, którzy kontynuują pracę naukowo-badawczą. Ale nawet jeśli uznacie, że nauka was nie interesuje, to też będzie dobrze. Zetknięcie się z nauką, pracą badawczą stanowi dobre przygotowanie do każdego zawodu" - powiedział do laureatów dyrektor IChF PAN, prof. Marcin Opałło.

"Wierzę, że to zwycięstwo będzie mobilizować do dalszej pracy – skomentował prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Maciej Żylicz. – Chemia należy do tych dziedzin, w których Polacy odnoszą na świecie wiele sukcesów, więc tym bardziej należy wspierać młodych, zdolnych badaczy, którzy chcą rozwijać ten obszar nauki."

Do tegorocznej, piątej edycji „Złotego Medalu Chemii” nadesłano 51 zgłoszeń. Kolejna edycja Złotego Medalu Chemii rozpocznie się wiosną przyszłego roku.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024