Polscy archeolodzy w Omanie

Al-Ayin, badania powierzchniowe na starożytnym cmentarzysku grobów tolosowych. Fot. Łukasz Rutkowski
Al-Ayin, badania powierzchniowe na starożytnym cmentarzysku grobów tolosowych. Fot. Łukasz Rutkowski

Warszawscy archeolodzy powrócili z rekonesansu w północno-zachodnim Omanie na Półwyspie Arabskim. To wstęp do czteroletniego programu badawczego w północno-zachodnim rejonie tego kraju.

W tym roku misja przeprowadziła wstępne badania powierzchniowe na czterech stanowiskach osadniczych oraz pięciu grobowych w górskiej dolinie w sąsiedztwie wsi Bilt i Al–‘Ayn. Zespół archeologów pod kierownictwem prof. Piotra Bielińskiego z Instytutu Archeologii UW, który jest kierownikiem prac, odkrył tam jeszcze dwa nieznane dotąd stanowiska, oba o charakterze osadniczym.

W kolejnych latach archeolodzy planują rozpoznać cmentarzysko z okresu kultury Hafit (początek III tysiąclecia p.n.e.) z kamiennymi grobowcami wieżowymi. Kolejnym obiektem badań będzie duże założenie z I tysiąclecia p.n.e., którego funkcji na razie nie udało się ustalić. Prace będą też prowadzone na pobliskim stanowisku prahistorycznym. „Nasze tegoroczne znaleziska sugerują, że mamy do czynienia z osadą neolitu prerolniczego, co jest bardzo rzadkim zjawiskiem na Bliskim Wschodzie” – przekonuje prof. Bieliński.

Rejon Qumayrah, który jest przedmiotem badań, obejmuje kilka dolin górskich – dotąd nie został rozpoznany pod względem archeologicznym w sposób kompleksowy. Jak wyjaśnia prof. Piotr Bieliński, obszar ten zainteresował naukowców z tego względu, że znajdowały się tam źródła eksploatowanej od tysiącleci miedzi – najważniejszego bogactwa kopalnego Omanu. Poprzez doliny górskie wiódł w starożytności i średniowieczu szlak handlowy, łączący wnętrze krainy z wybrzeżem zatok: Perskiej i Omańskiej. Tymi szlakami ówcześni mieszkańcy dzisiejszego Omanu transportowali na wybrzeże zarówno przetopione bloki miedzi, jak też gotowe wyroby, takie jak broń, naczynia czy ozdoby. Eksportowane były one głównie do Mezopotamii, gdzie znajdowane są między innymi w grobach królów sumeryjskich (III tysiąclecie p.n.e.).

Projekt badawczy w rejonie Qumayrah prowadzony jest wspólnie przez omański Departament Wykopalisk i Studiów Archeologicznych i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Tegoroczny rekonesans to wstęp do programu badań terenowych zaplanowanych na lata 2016–2018.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.10.2014. Malowidło ukazujące św. Annę - jedno z najbardziej znanych przedstawień z Faras, 16 bm. w Muzeum Narodowym w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

    Polska badaczka na nowo interpretuje dwa malowidła z Katedry w Faras

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: wigilijnym hitem za hrabiego Potockiego był jarmuż z kasztanami pieczonymi w cukrowej glazurze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera