20 medali dla polskich wynalazców na wystawie w Norymberdze

Źródło: Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów
Źródło: Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów

Pięć medali złotych, dziesięć srebrnych i pięć brązowych zdobyli polscy wynalazcy podczas 67. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków iENA 2015 Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty, która odbyła się w Norymberdze. Na polskim stanowisku zaprezentowano blisko 30 innowacyjnych rozwiązań.

"Podczas tej jednej z najstarszych wystaw wynalazczych na świecie, zaprezentowano ponad 750 rozwiązań z 36 państw m.in. Polski, Włoch, Libii, Mołdawii, Turcji, Filipin, Stanów Zjednoczonych, Chin, Malezji, Chorwacji i wielu innych" - informuje w przesłanym komunikacie Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Złoty medal otrzymał Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego za "Sprytne opakowanie biobójcze". Aż trzy złote krążki zdobył Instytut Nafty i Gazu, który doceniono za: "dodatek cetanowo-detergentowy do energooszczędnych olejów napędowych", "uniwersalny pakiet dodatków do olejów opałowych" oraz "stabilizowany modyfikator spalania o wysokiej skuteczności do lekkich olejów opałowych". Piąty złoty medal dla Polski przyznano Instytutowi Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich za "odzież jako suplement opatrunku w terapii chorób dermatologicznych".

Srebrne medale otrzymali przedstawiciele dziesięciu polskich instytucji naukowych: Akademii Górniczo-Hutniczej im Stanisława Staszica w Krakowie; Politechniki Krakowskiej; Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów; Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego; Wojskowej Akademii Technicznej; Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej; Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników - Oddziału Elastomerów i Technologii Gumy w Piastowie; Politechniki Łódzkiej; Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG oraz EMAG SERWIS Sp. z o.o.; Instytutu Włókiennictwa w Łodzi.

Brązowe medal otrzymali zaś przedstawiciele: Politechniki Krakowskiej; Wojskowej Akademii Technicznej i firmy VIGO System S.A.; Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie; Instytutu Włókiennictwa w Łodzi.

Organizatorem wystawy była spółka AFAG Messen und Ausstellungen GmbH. Po raz pierwszy w historii wystawy Polska była krajem partnerskim wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.11.2024. Prof. Henryk Skarżyński. PAP/Paweł Supernak

    Prof. Skarżyński: musimy pokazać osiągnięcia naukowe politykom i społeczeństwu

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek na konferencji EU Innovation Journey'25, w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Minister Kulasek: UE ma zasoby, by być liderem innowacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera