Nauka dla Społeczeństwa

28.02.2024
PL EN
20.10.2015 aktualizacja 20.10.2015

„Bene Merito” dla polskiego egiptologa

Dr Zbigniew E. Szafrański wraz z żoną Katarzyną i dr. hab. Tomaszem Waliszewskim. Fot. Ambasada RP w Kairze/ K. Leśniak Dr Zbigniew E. Szafrański wraz z żoną Katarzyną i dr. hab. Tomaszem Waliszewskim. Fot. Ambasada RP w Kairze/ K. Leśniak

Dr Zbigniew E. Szafrański z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW otrzymał z rąk ambasadora Polski w Kairze, Michała Murkocińskiego odznakę honorową „Bene Merito”. Odznaczenie przyznawane jest za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

O uroczystości, która odbyła się 19 października w ogrodzie kairskiej Stacji CAŚ UW, poinformowała na swojej stronie internetowej Ambasada RP w Kairze. Na ceremonię przybyli polscy i zagraniczni archeolodzy, dyplomaci oraz przedstawiciele polskiej społeczności w Egipcie oraz przyjaciele naukowca. Gospodarzem uroczystości był nowo mianowany dyrektor Stacji Badawczej CAŚ w Kairze - dr Artur Obłuski.

Odznaczenie „Bene Merito” przyznał naukowcowi minister spraw zagranicznych RP, a wręczył ambasador Michał Murkociński. Laudację pod adresem dr. Szafrańskiego wygłosił dr hab. Tomasz Waliszewski - dyrektor CAŚ UW.

Uroczystość zbiegła się w czasie z zakończeniem pełnienia funkcji dyrektora Stacji Badawczej CAŚ UW przez dr. Szafrańskiego, którą sprawował w latach 2005-2015. Naukowiec jednocześnie był kierownikiem prac Polsko-Egipskiej Archeologiczno-Konserwatorskiej Misji w świątyni Hatszepsut, którą będzie kontynuował. Polacy badają i rekonstruują świątynię od 1961 roku. To jedna z głównych atrakcji turystycznych w obrębie Luksoru. Wraz z całą nekropolą tebańską znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dziękując za prace dr. Szafrańskiego w Kairze dr hab. Waliszewski i dr Obłuski w liście skierowanym do ustępującego dyrektora napisali: „Nie jest łatwo kierować tak dużą instytucją, jaką jest kairska Stacja Badawcze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, jednocześnie pracując naukowo. Panu udało się doskonale połączyć obydwa pola działań, na każdym z nich odnosząc sukcesy. Takim niewątpliwie były inauguracje kolejnych części restaurowanej Świątyni Królowej Hatszepsut, znaczące kolejne etapy Pańskiej pracy w Deir el-Bahari. Takim było również stałe przypominanie o obecności polskich archeologów w Egipcie, choćby poprzez organizację wielkiego święta 70-lecia naszej obecności na ziemi faraonów".

Stacja CAŚ UW powstała w 1959 roku, dzięki staraniom prof. Kazimierza Michałowskiego. Naukowiec uznawany jest za twórcę polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. To dzięki niemu Polacy prowadzą projekty badawcze w Aleksandrii czy w świątyni Hatszepsut oraz kilkanaście innych projektów w Egipcie. Mimo wielu trudnych okresów – zmian ustrojowych zarówno w Polsce, jak i Egipcie - Stacja nigdy nie zawiesiła działalności. Jest to obecnie jedyna polska placówka naukowo-badawcza na terenie Afryki i Bliskiego Wschodu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024