Nauka dla Społeczeństwa

02.06.2023
PL EN
02.10.2015 aktualizacja 02.10.2015

Kraków/ Towarzystwo Maxa Plancka otwiera popularnonaukową wystawę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prestiżowe niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka otwiera w Krakowie popularnonaukową wystawę „Science Tunnel 3.0”. Kraków jest pierwszym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym jest prezentowana.

Wystawa, którą od 15 lat naukowe Towarzystwo Maxa Plancka pokazuje w największych miastach świata, czynna będzie w Muzeum Lotnictwa Polskiego od soboty do 6 grudnia.

Dzięki specjalnym, multimedialnym ekranom zwiedzający zapoznają się z badaniami z różnych dziedzin nauki, od astronomii i medycyny do nanonauk i nanotechnologii. Wystawa jest ciekawa od strony wizualnej – goście muzeum mogą mieć wrażenie, że znajdują się w futurystycznej przestrzeni, którą budują fragmenty tunelu.

„Chcemy zaprezentować stan i poziom najważniejszych, obecnych badań naukowych. Na wystawie pokazujemy wszystko to, co dotyczy badań naukowych w takim zakresie, w jakim w tej chwili te badania się znajdują, a także wybiegamy w przyszłość, czyli przekraczamy granice nauki” – powiedział w czwartek PAP kurator wystawy dr Peter M. Steiner z Towarzystwa Maxa Plancka.

Jak wyjaśnił, „Science Tunnel 3.0” jest kontynuacją wystawy z 2000 r. przygotowanej na Expo 2000 w Hanowerze. „Tamta wystawa była przygotowana jako przedsięwzięcie jednorazowe, jednak cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem zwiedzających z różnych krajów, że postanowiliśmy ją kontynuować i prezentować w różnych zakątkach świata” – powiedział dr Steiner.

Po odsłonie w Niemczech w 2000 r. wystawa pn. „Science Tunnel 1.0”, a potem „Science Tunnel 2.0” do 2013 r. była prezentowana w różnych wersjach językowych w ważnych instytucjach, głównie naukowych, w największych miastach świata.

Teraz wystawa odbywa tourne w nowej, zmodyfikowanej wersji - pod nazwą „Science Tunnel 3.0”.

Kurator pytany o tytuł „Science Tunnel” (pol. tunel nauki) wyjaśnił, że pozostał on z pierwszej edycji wystawy, sprzed 15 lat. „Wtedy wystawa miała formę tunelu, korytarza o długości ok. 100 m. Tunel budowały obrazy i teksty na temat nauki” – wyjaśnił i dodał, że liczby dodane po tytule "Science Tunnel", w tym przypadku "3.0", oznaczają kolejne, zmodyfikowane edycje wystawy, ale i nawiązują do rozwijających się programów internetowych.

„Nauka szybko się rozwija, więc wystawę też trzeba modyfikować. Na +Science Tunnel 3.0+ prezentujemy obecne badania, ale w praktyce ich rezultaty będą wykorzystane za 15-20 lat. Np. tranzystor wymyślono w roku 1957, a dopiero ok. 15 lat potem zaczęto w oparciu o to wielkie wtedy odkrycie produkować radia tranzystorowe” – mówił dr Steiner.

Od 2000 r. wystawę obejrzało ponad 9 mln osób. „Oznacza to dla nas wielki sukces i to, że jest to jedna z najważniejszych naukowych wystaw na świecie” – zaznaczył kurator. Powiedział też, że w różnych krajach wystawa była różnie odbierana. W Moskwie najbardziej podobała się strona wizualna ekspozycji, w Sao Paulo największym powodzeniem ekspozycja cieszyła się wśród osób młodych. Wielki sukces osiągnęła w Turcji – w Stambule w ciągu trzech miesięcy odwiedziło ją 30 tys. osób, a w ponadmilionowej Konyi – 160 tys. w zaledwie dziewięć tygodni.

Dyrektor Muzeum Lotnictwa Krzysztof Radwan powiedział PAP, że wystawa po raz pierwszy jest prezentowana w Europie Środkowo-Wschodniej. „Jesteśmy dumni, że miejscem ekspozycji zostanie gmach główny Muzeum Lotnictwa Polskiego, specjalnie przygotowywany na tą okoliczność od wielu miesięcy. Mamy nadzieję, że w otoczeniu historycznych zabytków techniki wystawa nabierze nowego znaczenia” – wyjaśnił dyrektor.

Współorganizatorami wystawy są konsulat generalny Niemiec w Krakowie i Uniwersytet Jagielloński.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023