Motywujące książeczki dla przyszłych inżynierek

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Założona przez absolwentkę Harvardu Jean Fan organizacja CuSTEMized próbuje zainteresować dziewczynki naukami ścisłymi poprzez projekt spersonalizowanych książeczek o ich przyszłych karierach w tym sektorze rynku pracy.

CuSTEMized.org jest organizacją non-profit zajmującą się promowaniem obecności kobiet na rynkach pracy związanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką (STEAM). Każda z książek CuSTEMized.org jest adresowana do konkretnej dziewczynki, która staje się bohaterką publikacji. Książeczka w zabawny sposób opisuje możliwe ścieżki kariery, którym mogłaby się poświęcić bohaterka. M.in. są to zawody takie, jak programistka, chemiczka, astronautka oraz wiele innych obecnie zdominowanych przez panów.

Aby otrzymać książkę wystarczy wejść na stronę organizacji, wpisać imię dziecka i wskazać odpowiednią fryzurę, karnację, kolor włosów oraz ubrania. Można wybrać między bezpłatną wersją elektroniczną oraz odpłatną książką drukowaną. „Już niedługo książki będą dostępne nie tylko w wersji angielskojęzycznej, ale też po polsku” – mówiła założycielka CuSTEMized.org Jean Fan na konferencji Lean In STEM, poświęconej problemowi małego uczestnictwa kobiet w tym sektorze rynku pracy, która odbyła się pod koniec czerwca w Warszawie.

Przez swoją działalność organizacja chce zmotywować dziewczynki do zainteresowania naukami ścisłymi. STEM są najszybciej rozwijającymi się rynkami pracy, ale udział kobiet jest w nich wciąż bardzo mały. Jak podkreślała podczas konferencji Lean In STEM prezes firmy Bosch Katarzyna Boczkowska, jeżeli kobiety mają być bardziej obecne w branżach związanych z naukami ścisłymi, trzeba wzbudzać w nich zainteresowanie nauką już od najmłodszych lat.

Jak informują organizatorzy konferencji Lean In STEM, „udział kobiet w rynkach STEAM jest wciąż bardzo mały. Kobiety stanowią 10 proc. profesorów w naukach technicznych i od kilku do kilkunastu procent pracowników firm technologicznych, a tylko różnorodne, zbalansowane zespoły mogą tworzyć rozwiązania prawdziwie twórcze i nowe”. (PAP)

akr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.07.2024 EPA/Salas

    ONZ/ Guterres: świat musi się zmierzyć z "epidemią ekstremalnych upałów"

  • Fot. Adobe Stock

    USA/Powstrzymanie transmisji wirusa ptasiej grypy H5N1 może być trudniejsze, niż sądzono

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera