Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
01.07.2015 aktualizacja 01.07.2015

Debata: kobiety powinny mieć odwagę podejmować wyzwania zawodowe

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kobiety powinny podejmować wyzwania i mieć odwagę do zmiany swojego życia zawodowego na różnych etapach kariery - podkreślali uczestnicy konferencji „Lean in STEM – Jak wspierać kobiety w nauce i technologii?”, która odbyła się we wtorek w Warszawie.

STEM - czyli Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) to te obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza ścieżka do kariery w nauce i technice.

Celem spotkania było zwrócenie uwagi na fakt, choć kobiety stanowią połowę użytkowników rozwiązań proponowanych przez naukę i technologię, to ich udział w tworzeniu tych rozwiązań wciąż jest nieadekwatnie niski.

Uczestnicy konferencji wielokrotnie podkreślali, że kobiety często muszą zmierzyć się z krzywdzącymi stereotypami, które utrudniają im karierę zawodową i naukową. Apelowano, by kobiety zajmujące się różnymi dziedzinami nauki i pracujące w różnych branżach wzajemnie się wspierały.

Założycielka i prezeska firmy konsultingowej Tataj Innovation dr Daria Tataj podkreślała, że kobiety powinny podejmować wyzwania i mieć odwagę do zmiany swojego życia zawodowego na różnych etapach kariery. Zapewniała, że możliwe jest połączenie pracy naukowej z biznesem.

Dyrektorka departamentu nauki MNiSW Magdalena Maciejewska wskazywała, że udział kobiet w programach adresowanych do młodych naukowców nie jest niski, ale zmienia się to w przypadku programów adresowanych do osób z wyższym stopniem naukowym lub z tytułem profesora - tam kobiet jest zdecydowanie mniej.

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara dodała, że niektóre instytucje naukowe zauważają problem nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn i podejmują działania mające to zmienić, czego przykładem jest komisja ds. przeciwdziałania dyskryminacji działająca na Uniwersytecie Warszawskim. Zauważyła jednak, że wysokie stanowiska naukowe na polskich uczelniach w większości wciąż zajmują mężczyźni.

Podczas konferencji zaprezentowano wiele inicjatyw zachęcających dziewczęta do zaangażowania się w technologie. Przykładem takich działań jest nieformalna grupa Women in Technology, która zrzesza kobiety o zainteresowaniach technicznych i informatycznych. Spotykają się one, by lepiej się poznać, wymieniać doświadczenia i wzajemnie się wspierać. Obecnie grupa ta działa w czterech dużych miastach w Polsce i liczy ponad 900 aktywnych uczestniczek i uczestników.

Zuzanna Kobrzynski z Fundacji GirlsCodeFunMożna, która stara się zainteresować młodsze dziewczynki przedmiotami ścisłymi, np. organizując kursy kreatywnego programowania, mówiła, że kursy takie są organizowane dla dzieci ze szkół podstawowych, ponieważ badania wskazują, że właśnie w tym wieku dziewczynki tracą zainteresowanie naukami ścisłymi.

Uczestnicy konferencji zwracali również uwagę na niepewność kobiet w podejmowaniu działań oraz ich niewielkiej obecności w mediach w roli ekspertów.

"Kobieta zapraszana do studia najczęściej pyta: +na jaki temat będziemy rozmawiali?+, a mężczyzna: +O której mam przyjść?+" - powiedziała Joanna Warecha, dyrektor programowa TVP Regionalna. Dodała, że tylko systemowe rozwiązania mogą przyczynić się do zwiększenia obecności kobiet w mediach i nauce.

Konferencja została zorganizowana wspólnie przez Ambasadę USA w Warszawie oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy, która prowadzi program Lean in STEM wspierający rozwój karier kobiecych w branży technologicznej i w nauce. W ramach programu działa m.in. Akademia Inspiracji „Girls go STEM!” organizująca cykl spotkań webinarowych (w formie wideokonferencji) dla gimnazjalistek z kobietami, które osiągnęły sukces w nauce i branży innowacyjnych technologii.

PAP - Nauka w Polsce

ozk/ akw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024