Nauka dla Społeczeństwa

12.04.2024
PL EN
08.06.2015 aktualizacja 08.06.2015

W Krakowie konferencja o początkach miast na Bliskim Wschodzie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Na temat pierwszych miast w strefie Żyznego Półksiężyca, czyli na najbardziej urodzajnych terenach Bliskiego Wschodu, debatować będą młodzi naukowcy w dniach 12-13 czerwca w Krakowie.

To już drugie spotkania w ramach cyklu „The land of fertility” (ang. Kraina urodzaju). Pierwsze również odbyło się w stolicy Małopolski. Naukowcy dyskutować będą nad rozwojem regionu tzw. Żyznego Półksiężyca po zakończeniu okresu neolitu. Wspólnie zastanowią się, czy dalej można postrzegać go jako jeden spójny obszar, czy też doszło na nim do znaczącego rozdrobnienia kulturowego.

„W tym roku skupiamy się na zagadnieniach przestrzeni miejskiej, jej powstaniu i funkcjonowaniu. Kilka referatów będzie miało charakter porównawczy głównego ośrodka do terenów ościennych i dalszych (prekolumbijska Ameryka) w celu podjęcia próby oceny pewnych zjawisk w skali globalnej” – informuje Maciej Wacławik, jeden z organizatorów spotkania z ramienia Instytutu Archeologii UJ.

Na sympozjum wygłoszą swoje referaty również goście z zagranicy - Wielkiej Brytanii, Izraela, Węgier i Iranu, a także badacze z Polski - głównie archeolodzy i historycy, ale konferencja ma charakter interdyscyplinarny. W gronie tym znajdują się przede wszystkim doktoranci. Dyskutowane będą różne aspekty funkcjonowania miast – ich początków, systemu menniczego, stosowanych rozwiązań architektonicznych, a nawet prawnych.

Naukowcy zapraszają na swoje wykłady wszystkich zainteresowanych. Konferencja „Origins and functioning of Ancient Cities. The 2nd International Post-graduate Conference THE LAND OF FERTILITY South-east of the Mediterranean from the beginning of the Bronze Age to the Muslim Conquest” odbędzie się w Instytucie Archeologii UJ w Krakowie (ul. Gołębia 11). Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024