Genetyka pomoże zrozumieć wpływ głodu i chorób na dawnych ludzi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzięki nowej metodzie badań genetycznych naukowcy będą mogli poznać, w jaki sposób czynniki zewnętrzne, takie jak głód czy choroby, wpływały na dawne populacje ludzkie – informują badacze na łamach „PLOS ONE”.

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin (USA) po raz pierwszy wykazali, że można odczytać zmiany epigenetyczne w prehistorycznym ludzkim DNA. Interpretacja tych zmian pozwoli zrozumieć, w jaki sposób takie czynniki środowiska, jak choroby czy głód, kształtowały dawne ludzkie populacje.

Epigenetyka zajmuje się wpływem czynników środowiska na włączanie lub wyłączanie genów w obrębie DNA. Tego rodzaju zmiany mogą pozostawać przez całe życie, mogą również pojawiać się lub zanikać w odpowiedzi na czynniki środowiska, takie jak dieta, choroby czy klimat.

Niektóre z tych modyfikacji przekazywane są potomstwu. Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego odkryli takie zmiany, badając liczne próbki ludzkich kości sprzed setek i tysięcy lat.

„Poprzez śledzenie epigenetycznych znaczników, możemy lepiej zrozumieć, w jaki sposób geny aktywizowały się podczas życia danej osoby i w jaki sposób różne środowiskowe czynniki kształtowały cechy fizyczne i zdrowie w trakcie pokoleń” - opisuje główny autor badań, antropolog Rick Smith z UT.

Naukowcy badali zmianę epigenetyczną znaną jako metylacja cytozyny. Badania prowadzono m.in. na 30 ludzkich szczątkach z pięciu stanowisk archeologicznych w Ameryce Pn. Niektóre pochodziły sprzed kilkuset lat, inne nawet sprzed kilku tysięcy.

W badaniach z powodzeniem zastosowano metodę, zwaną sekwencjonowaniem wodorosiarczanowym, stosowaną dotąd do sekwencjonowania współczesnego DNA. Wielu naukowców uważało, że nie da się jej zastosować do dawnego DNA ze względu na jego fragmentację.

Wcześniej prowadzono badania epigenetyczne np. na ludziach, którzy podczas drugiej wojny światowej, w wieku płodowym, doświadczyli głodu. Okazało się, że w ich DNA można było zaobserwować zmiany w zakresie diety, wzrostu i metabolizmu. Inne badania wskazują, że znaczniki epigenetyczne mogą być powiązane z większym ryzykiem wystąpienia raka.(PAP)

krx/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera