Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
13.05.2015 aktualizacja 13.05.2015

Zbliża się pierwsza polska edycja „Dnia Archeologii”

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

24 lipca odbędzie się pierwsza polska edycja „Dnia Archeologii” – jego pierwowzorem jest międzynarodowy „Day of Archaeology” zainaugurowany w Wielkiej Brytanii cztery lata temu. Wydarzenie odbywa się jedynie w przestrzeni Internetu.

„Dzień Archeologii to inicjatywa społeczna, której celem jest pokazanie, czym na co dzień zajmują się archeolodzy. Chcemy zaprezentować, że wbrew ogólnemu poglądowi, archeologia to nie tylko wykopaliska, lecz także szereg innych, bardzo nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie metod badawczych” – wyjaśnia PAP dr Michał Pawleta z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu, jeden z inicjatorów akcji w Polsce

„Dzień Archeologii” ma również zainicjować dialog pomiędzy archeologami a społeczeństwem, a także wspólną dyskusję nad dziedzictwem archeologicznym i archeologią. Organizatorzy zachęcają do publikowania wpisów na stronie internetowej www.dzienarcheologii.pl Może być to krótki tekst, zdjęcie, rysunek czy film.

„Z jednej strony archeolodzy mogą wypowiedzieć się na temat ich codziennych zajęć, przedstawić siebie i swoją profesję z bardzo indywidualnego punktu widzenia. Z drugiej strony zaś jest to miejsce i moment, kiedy „nie-archeolodzy” mają możliwość skonfrontowania swojego zdania z profesjonalistami oraz wypowiedzieć się na temat przeszłości, dziedzictwa i oczywiście samej archeologii” – zachęca dr Pawleta.

Na początku czerwca archeolodzy zaproszą za pośrednictwem strony do zgłaszania kandydatur do konkursu na „Najlepsze stanowisko archeologiczne 2015”, czyli najciekawsze polskie lub badane przez Polaków stanowisko archeologiczne. Rozstrzygnięcie zabawy nastąpi 24 lipca w „Dzień archeologii”. Zwycięzcę wyłonią internauci w czasie ogólnodostępnego głosowania. Laureaci otrzymają nagrody.

Projekt „Dnia Archeologii” tworzony jest w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu, w ramach europejskiego projektu NEARCH (www.nearch.eu), którego celem jest stworzenie dialogu między społeczeństwem a naukowcami. Sugestie dotyczące „Dnia archeologii” można zgłaszać pod adres: dzienarcheologii@gmail.com

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022