Jedyne w Polsce spotkanie poświęcone sztuce naskalnej

Źródło: Wikimedia.org. Fot. Julius Agrippa
Źródło: Wikimedia.org. Fot. Julius Agrippa

W najbliższy piątek w Poznaniu spotkają się polscy specjaliści badający sztukę naskalną, czyli ryty i malowidła wykonywane przez ludzi od kilkudziesięciu tysięcy lat na naturalnych powierzchniach skalnych. To jedyne w Polsce forum wymiany informacji dla naukowców zajmujących się tą tematyką.

W Europie Centralnej i Wschodniej w zasadzie brak jest znanych przedstawień sztuki naskalnej, polscy naukowcy skupiają się więc na przedstawieniach znanych z innych rejonów – Afryki (Tanzania, Egipt), Azji (Syberia/Azja Środkowa) i Ameryki (Argentyna i Brazylia). Właśnie o swoich badaniach na tych obszarach opowiedzą i podzielą się swoimi spostrzeżeniami naukowcy na nadchodzącym spotkaniu. Nie zabraknie również szerszej refleksji metodologicznej, antropologicznej i historiozoficznej nad tym wciąż zagadkowym dla nauki zjawiskiem. Jedno z wystąpień będzie dotyczyć zastosowania nowoczesnej techniki RTI - Reflectance Transformation Imaging na potrzeby dokładniejszego rozpoznawania wizerunków naskalnych.

„Ideą jest robocza wymiana myśli, stąd pomysł na seminarium jako swobodniejszą formę wypowiedzi i dyskusji niż typowe sympozjum - wyjaśnia dr hab. Andrzej Rozwadowski, pomysłodawca spotkania, pracownik Instytutu Wschodniego UAM w Poznaniu. – Wystąpienia będą mają charakter analityczny, jak i sprawozdawczy. Chcemy wymienić się aktualnymi doświadczeniami badawczymi, skomentować nowości lub sprawy zapomniane”.

Szczegółowy program seminarium można znaleźć tutaj.

Seminarium pod hasłem „Sztuka naskalna w perspektywie globalnej” rozpocznie się o godz. 9.45 w budynku Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu w sali 118. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób. To druga odsłona spotkania. Pierwsze odbyło się w 2012 roku w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Wzięło w nim udział kilkanaścioro polskich naukowców.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odtworzone średniowieczne stroje z Nubii na wystawie w berlińskim Muzeum im. Bodego

  • Akropol Ptolemais, grudzień 2024. Fot. Szymon Lenarczyk

    Część miejskiej rezydencji i zaskakująca maska - odkrycia polskich archeologów w Libii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera