Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.01.2022
PL EN
08.04.2015 aktualizacja 08.04.2015

Dziewięć złotych medali dla polskich wynalazców w Moskwie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

9 złotych oraz 2 srebrne medale oraz nagrody specjalne otrzymali polscy wynalazcy podczas XVIII Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES – 2015”.

O zdobytych przez Polaków nagrodach poinformowali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele Agencji Promocyjnej Inventor sp. z o.o., która organizowała na wystawie polskie stanowisko. Na wystawie prezentowanych było prawie 600 wynalazków z 18 krajów świata. Konkurs wystawy podzielony był na 40 kategorii tematycznych.

Największy sukces odniósł Przemysłowy Instytut Motoryzacji, który za swoje rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci przewożonych w fotelikach, w przypadku kolizji czołowych i bocznych, otrzymał dwa złote medale.

Sukcesem może pochwalić się Politechnika Gdańska, która otrzymała złoty medal za rozwiązanie „Przyspieszone parowe suszenie drewna w komorze suszarniczej” oraz srebrny medal za projekt „Regulator przepływu”. Złoty medal zdobył także Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu kierujący projektem badawczym realizowanym wspólnie z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych, Politechniką Łódzką i Politechniką Krakowską pod tytułem „Ekstrakt z jeżyny (Rubus Extract) pozyskiwany w warunkach nadkrytycznego ditlenku węgla, jako naturalny, wartościowy surowiec do przemysłu kosmetycznego”.

Kolejny złoty medal otrzymał Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach za „Sposób ekstrakcji surowców stałych lub ciekłych nadkrytycznym ditlenkiem węgla”. Instytut Chemii Przemysłowej im. Ignacego Mościckiego z Warszawy złoty medal otrzymał za projekt „Sposób utleniającej polimeryzacji 2, 6-diemtylofenolu”. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy z Warszawy otrzymał także złoty medal za innowacyjną metodę oczyszczania środowiska naturalnego z pestycydów o nazwie „BAG – oczyszcza środowisko”. Instytut Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic otrzymał złoty medal za „Iskrobezpieczny kompleksowy system do monitorowania i analizy parametrów w rejonie ściany wydobywczej X-MAN”.

Złoto przywiózł do Polski także Uniwersytet Rzeszowski za projekt „Sposób sanitaryzacji oraz obniżania pozostałości pestycydów w materiale roślinnym w procesie suszenia oraz urządzenie do realizacji tego sposobu z wykorzystaniem atmosfery ozonowej”. Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej wspólnie z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowały innowacyjny projekt „Nowe fotosensybilizatory do procesów fotoinicjowanej polimeryzacji kationowej oraz nowe systemy fotoinicjujące procesy fotopolimeryzacji”, który nagrodzono srebrnym medalem.

W kolektywnym stoisku polskim zorganizowanym przez Oficjalnego Przedstawiciela Salonu na Polskę - Agencję Promocyjną Inventor sp. z o.o. zaprezentowanych zostało 11 wynalazków i innowacyjnych technologii, opracowanych w instytutach badawczych i na wyższych uczelniach.

Partnerem organizacyjnym stoiska był Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie. W ramach współpracy Wydział zorganizował na terenie ambasady 3 kwietnia prezentację wynalazków eksponowanych podczas tegorocznej edycji Archimedesa dla przedstawicieli przemysłu i biznesu rosyjskiego.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022