Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
28.03.2015 aktualizacja 28.03.2015

Otwarto nowe centrum badawcze Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wytwarzanie energii z alg czy zagospodarowanie odpadów z biogazowni na nawozy to niektóre zamierzenia Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie, które mają być realizowane w otwartym w piątek Centrum Badawczo-Innowacyjnym. Koszt inwestycji wyniósł 26,4 mln zł.

„Naszym głównym zadaniem są badania podstawowe, ale również włączamy się bardzo aktywnie w ich wykorzystanie praktyczne. Temu celowi służyć będzie nowe centrum. Tu będzie można w skali półtechnicznej sprawdzić nasze pomysły. Chcielibyśmy gospodarce przedstawiać wiarygodne technologie” – powiedział dziennikarzom dyrektor lubelskiego instytutu PAN, prof. Józef Horabik.

Centrum ma łączyć badania naukowe z wdrażaniem ich efektów do przemysłu, głównie w dziedzinie biogospodarki. „Chodzi o dobre wykorzystanie produkcji rolniczej na cele żywnościowe, przemysłowe i energetyczne, tak żeby nic z tej produkcji nie zostało zmarnowane” – zaznaczył Horabik.

W nowym obiekcie uruchomiona już została linia do utylizacji odpadów pofermentacyjnych i przetwarzania ich na nawóz. Te odpady, powstające m.in. w biogazowniach, bezpośrednio przeniesione na pola, mogłyby być niebezpieczne. Po przetworzeniu przy wykorzystaniu ekstrudera, uzupełnione różnymi dodatkami, będą dobrze służyły, jako nawóz - tłumaczył Horabik.

„Biogazownie rozwijają się, będzie ich coraz więcej. Już obecnie z nimi współpracujemy, w maleńkich bioreaktorach sprawdzamy warunki fermentacji. Przy okazji tej linii będziemy mogli to robić w dużo większej skali” – podkreślił.

W większej skali w nowym centrum mają być rozwijane badania alg, z których lubelscy naukowcy chcą uzyskiwać biomasę do wytwarzania energii. „Obecnie algi są hodowane u nas w małych zbiornikach. W nowym obiekcie zamierzamy na kilkudziesięciu metrach kwadratowych ustawić całą kolekcję reaktorów do hodowli alg, które w przypadku dobrej pogody będą mogły korzystać ze światła słonecznego” – zapowiedział Horabik.

Ustawiona ma być też nowa innowacyjna linia do produkcji oleju rzepakowego przeznaczonego do sałatek. Olej o prozdrowotnych właściwościach lubelscy naukowcy wytwarzają obecnie w niewielkiej skali.

„Te pomysły bez wcześniejszych badań podstawowych nie powstałyby. Skoncentrowanie w jednym miejscu dobrze zaplanowanych badań podstawowych i dołączenie do nich od razu zespołów naukowców, którzy spróbują je wykorzystać w praktyce wydaje nam się dobrym rozwiązaniem” – uważa Horabik.

Centrum Badawczo-Innowacyjne powstało kosztem 26,4 mln zł, przy czym dofinansowanie z unijnego Programu Rozwój Polski Wschodniej wyniosło 22,4 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ mki/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023