Historia i kultura

Telewizyjna premiera filmu dokumentalnego o dynastii Piastów

Fot. Kadr z filmu
Fot. Kadr z filmu

Jak to się stało, że w niespełna pół wieku nieznany wcześniej ród Piastów zbudował od podstaw państwo budzące respekt sąsiadujących z nim władców? Czy Mieszko I i jego przodkowie pochodzili „stąd”, czy może przybyli z innego rejonu Europy? – na te i inne pytania ma odpowiedzieć film dokumentalny „Ukryte gniazdo dynastii”, którego premiera odbędzie się w sobotę 7 marca o godz. 19.40 w TVP Historia.

To kolejna odsłona cyklu „Tajemnice początków Polski”, którego reżyserem jest Zdzisław Cozac. Podobnie jak w przypadku poprzednich odcinków, nie zabraknie barwnych inscenizacji z życia codziennego we wczesnośredniowiecznym grodzie i emocjonujących walk z najeźdźcami, w których wystąpili liczni odtwórcy historyczni. Dopełnieniem będą wirtualne rekonstrukcje kaliskiego grodu na Zawodziu, miejsca, które odgrywa ważną rolę w narracji - wśród hipotez o pochodzeniu Piastów z Wielkopolski, autor filmu skoncentruje się na koncepcji o właśnie ich kaliskim rodowodzie.

Zdaniem reżysera do niedawna w powszechnej świadomości Polaków funkcjonowało przekonanie, że „gniazdem” dynastii było Gniezno, a państwo polskie uformowało się poprzez ewolucyjny rozwój wspólnot plemiennych. Przeczyć temu mają przeprowadzone w ostatnich latach badania archeologiczne i dendrochronologiczne zabytków pozostałych po wczesnośredniowiecznych grodach Wielkopolski.

W filmie wystąpi plejada polskich naukowców - historyków i archeologów. Wśród nich są: prof. Hanna Koćka-Krenz, prof. Władysław Duczko, prof. Jacek Banaszkiewicz, prof. Przemysław Urbańczyk czy prof. Andrzej Buko. Konsultantem naukowym „Ukrytego gniazda dynastii” jest prof. Henryk Samsonowicz.

Film został zrealizowany w koprodukcji z TVP Historia, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kanał wyemituje powtórkę produkcji w niedzielę 8 marca o godz. 13.20.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

    Lubelskie/ Zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera