W Szczecinie wykład o największym XV-wiecznym mieście świata

PAP/EPA © 2015 / MAK REMISSA
PAP/EPA © 2015 / MAK REMISSA

"Angkor. Święte miasto Khmerów (Azja)" to tytuł kolejnego wykładu, który w najbliższy czwartek odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, w ramach nowego cyklu „Z archeologią przez kontynenty”.

„Nasza podróż orbitować będzie wokół Angkor Wat, czyli Świątyni Miejskiej, wzniesionego w XII wieku labiryntu korytarzy, galerii, sal i klatek schodowych, arcydzieła pod względem kompozycji, harmonii, proporcji i dekoracji. Prześledzimy ostatnie dwadzieścia lat badań nad dziedzictwem Kambodży, którego odkrywanie jest możliwe po zakończeniu wyniszczającego okresu wojen domowych trwającego na tym terenie przez większą część 2. połowy XX wieku” – zapowiadają muzealnicy.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Choroba, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie, absolwent archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prelegent przybliży również polski akcent w badaniach w Angkor, które w XV wieku był największym miastem na Ziemi. Jego powierzchnia wynosiła około tysiąc kilometrów kwadratowych, czyli ponad trzykrotnie więcej niż współczesny Szczecin.

Cykl „Z archeologią przez kontynenty” rozpoczął się w październiku wykładem dotyczącym azjatyckich mumii, kolejny dotyczył niezwykłych odkryć w Pompejach. Następne spotkania będą się odbywać w pierwszy czwartek każdego miesiąca, do maja 2015 roku.

Wykłady dotyczą zarówno problematyki miejsc i zdarzeń już znanych, na które niedawne badania rzuciły nowe światło, jak i tych, które zostały odkryte zupełnie niedawno. Nie zabraknie tematów kontrowersyjnych – np. przybliżone będą krwawe zwyczaje azteckich kapłanów czy zagadnienie kanibalizmu w kulturach świata. Spotkania przeznaczone są dla szerokiej grupy osób zainteresowanych archeologią i historią różnych zakątków świata, a szczególnie dla młodzieży, kandydatów na studia i studentów, lecz również dla osób, które z archeologią nie miały wcześniej zbyt wiele do czynienia.

Spotkanie 5 marca rozpocznie się o godz. 17.00 w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wstęp wolny

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

    Lubelskie/ Zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera