Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
21.12.2014 aktualizacja 21.12.2014

Przytulanie pomaga bronić się przed infekcjami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W okresie zwiększonej ekspozycji wirusy powinniśmy... częściej się przytulać - sugerują naukowcy, których wnioski opublikowało pismo "Psychological Science".

Poczucie wsparcia społecznego i bliskości, jaką daje przytulanie nie tylko pomaga bronić się przed infekcjami, ale także łagodzi ich objawy.

"Wiemy, że osoby będące w ciągłym konflikcie z innymi gorzej radzą sobie z wirusami powodującymi przeziębienie, a osoby mające wsparcie społeczne są mniej narażone na wywoływane przez stres stany psychiczne, jak depresja czy lęki. Sprawdziliśmy, czy odczuwanie wsparcia społecznego jest równie skuteczne w przypadku podatności na infekcje, której podłożem jest stres oraz czy przytulanie może w pewnym stopniu wyjaśniać poczucie wsparcia społecznego oraz niezależnie chronić nas przed infekcjami" - mówi autor badań Sheldon Cohen z Carnegie Mellon University w Pittsburgu (USA).

Do badań rekrutowano 404 zdrowe osoby, wśród których przeprowadzono wywiad dotyczący odczuwanego wsparcia ze strony innych osób, częstotliwości konfliktów, a także częstotliwości przytulania. Następnie uczestnicy dobrowolnie pozwolili zarazić się popularnym wirusem powodującym przeziębienie, by można było w czasowym odosobnieniu obserwować rozwój choroby.

Obserwacje wykazały, że poziom odczuwanego wsparcia społecznego zmniejszał ryzyko zachorowania, a przytulanie było odpowiedzialne za jedną trzecią tego efektu. W przypadku uczestników, u których rozwinęła się choroba, poczucie wsparcia oraz częstsze przytulanie przyczyniały się do łagodniejszego przebiegu przeziębienia bez względu na to, jak często osoby te były w konfliktach z otoczeniem.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022