Przytulanie pomaga bronić się przed infekcjami

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W okresie zwiększonej ekspozycji wirusy powinniśmy... częściej się przytulać - sugerują naukowcy, których wnioski opublikowało pismo "Psychological Science".

Poczucie wsparcia społecznego i bliskości, jaką daje przytulanie nie tylko pomaga bronić się przed infekcjami, ale także łagodzi ich objawy.

"Wiemy, że osoby będące w ciągłym konflikcie z innymi gorzej radzą sobie z wirusami powodującymi przeziębienie, a osoby mające wsparcie społeczne są mniej narażone na wywoływane przez stres stany psychiczne, jak depresja czy lęki. Sprawdziliśmy, czy odczuwanie wsparcia społecznego jest równie skuteczne w przypadku podatności na infekcje, której podłożem jest stres oraz czy przytulanie może w pewnym stopniu wyjaśniać poczucie wsparcia społecznego oraz niezależnie chronić nas przed infekcjami" - mówi autor badań Sheldon Cohen z Carnegie Mellon University w Pittsburgu (USA).

Do badań rekrutowano 404 zdrowe osoby, wśród których przeprowadzono wywiad dotyczący odczuwanego wsparcia ze strony innych osób, częstotliwości konfliktów, a także częstotliwości przytulania. Następnie uczestnicy dobrowolnie pozwolili zarazić się popularnym wirusem powodującym przeziębienie, by można było w czasowym odosobnieniu obserwować rozwój choroby.

Obserwacje wykazały, że poziom odczuwanego wsparcia społecznego zmniejszał ryzyko zachorowania, a przytulanie było odpowiedzialne za jedną trzecią tego efektu. W przypadku uczestników, u których rozwinęła się choroba, poczucie wsparcia oraz częstsze przytulanie przyczyniały się do łagodniejszego przebiegu przeziębienia bez względu na to, jak często osoby te były w konfliktach z otoczeniem.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ćwiczenia zgodne z osobowością zwiększają efektywność i zmniejszają stres

  • Fot. Adobe Stock

    Wirusa HPV można powstrzymać także na skórze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera