Nauka dla Społeczeństwa

24.03.2023
PL EN
17.12.2014 aktualizacja 17.12.2014

Legendarne początki Polski w Grzybowie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Czy, a jeśli tak to gdzie, zjadły Popiela myszy? Czy pierwszy historyczny książę z dynastii Piastów był ślepy, a jego przodek był biednym wieśniakiem? Początki dynastii Piastów są wciąż pełne niedomówień i domysłów. Aktualny stan wiedzy w średniowiecznym klimacie Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie będzie można poznać 20 grudnia.

To już trzecie spotkanie w ramach projektu „Zimowisko 1014-1015. W mroźnej zawiei", którego pomysłodawcami są dr Marcin Danielewski i Marta Bucka. Najbliższe odbędzie się pod hasłem „Opowieści o legendarnych początkach Polski”. Odtwórcy zachęcają do porzucenia na chwilę przedświątecznej gorączki i zagłębienia się w zapomnianym świecie naszych wspólnych korzeni. Przybyli otrzymają rozgrzewający napar z lipy i posłuchają opowieści o czasach upadku Popiela oraz o narodzinach potęgi Piastów.

"Piastowskie grodzisko, otoczenie rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej zagrody, odtwórcy w zimowych strojach i trzaskające płomienie ogniska to doskonały klimat do rozmów o początkach Polski" – zachęcają inicjatorzy akcji, która odbywać się będzie w miejscy, gdzie niegdyś znajdował się jeden z największych grodów, jakie powstały w okresie formowania się państwa Piastów.

Widowisko, spotkania i warsztaty z rekonstruktorami odbywają się najczęściej latem. Dlatego grzybowska inicjatywa jest na tle innych podobnych wydarzeń wyjątkowa.

Kolejne spotkania w ramach cyklu odbywać się będą do marca 2015 roku. Projekt realizowany jest w ramach współpracy Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie - oddziału Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (woj. wielkopolskie) ze Stowarzyszeniem Edukacji i Odtwórstwa Historycznego Aurea Tempora z Poznania.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023