Węgorz elektryczny zdalnie steruje zdobyczą

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Korzystając z wysokiego napięcia, węgorz elektryczny potrafi nie tylko sparaliżować ofiarę, ale także ujawnić jej obecność wywołując nagły skurcz mięśni – informuje „Science”.

Żyjące w mulistych wodach dorzecza Orinoko i Amazonki (Ameryka Południowa) węgorze elektryczne (Electrophorus electricus) nie są spokrewnione z prawdziwymi węgorzami – tylko przypominają je wyglądem. Ich narządy elektryczne – przekształcone mięśnie brzuszne - zajmują większą część ciała i wytwarzają wyładowania o napięciu mogącym przekraczać 600 woltów. Biegun dodatni znajduje się przy głowie, ujemny – przy ogonie, a napięcie jest tym wyższe, im ryba większa (może osiągać ponad 2 metry). Narząd elektryczny nie pełni tylko funkcji paralizatora – służy także do porozumiewania się z innymi osobnikami tego samego gatunku oraz orientacji w otoczeniu.

Jak wykazał Kenneth Catania z Vanderbilt University w Nashville (USA), pod wpływem silnych wyładowań mięśnie ofiary mogą się gwałtownie kurczyć, co powoduje albo paraliż, albo też gwałtowny „skok”, zdradzający kryjówkę zdobyczy.

Badania były prowadzone w niewielkich akwariach. Głodny węgorz, który nie dostrzegał wokół zdobyczy, zaczynał emitować pary impulsów. Jeśli w pobliżu była jakaś ryba, doznawała skurczu mięśni, co powodowało jej nagły ruch. Następnie węgorz mógł pozwolić ofierze poruszać się samodzielnie albo całkowicie ją sparaliżować. Jak wykazały dokładniejsze badania, elektryczne impulsy bezpośrednio aktywowały nerwy kontrolujące mięśnie zdobyczy.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera