Nauka dla Społeczeństwa

07.12.2022
PL EN
02.11.2014 aktualizacja 02.11.2014

W Pacółtowie powstał pierwszy wiejski Uniwersytet Dzieci

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Pacółtowie koło Grunwaldu ruszył pierwszy wiejski Uniwersytet Dziecięcy. Na razie młodzi studenci wybrali się z wizytą do Centrum Nauki Kopernik, ale wkrótce czekają ich wykłady o tajemnicach ludzkiego mózgu, montażu filmów telefonem komórkowym, korzyści płynących z nauki języków obcych.

"Uniwersytety Dzieci - te inkubatory myśli dziecięcej - wyrastają głównie w miastach w towarzystwie wyższych uczelni. Dotychczas nie było takich instytucji na wsi" - informują organizatorzy wydarzenia.

Uniwersytet swoją bazę ma w gminnej świetlicy, a wsparcie finansowe zapewnia mu sąsiedni pałac Pacółtowo, który już 20 dzieciom sfinansował wyprawę do Centrum Nauki Kopernik. Teraz nadszedł czas na wykłady. Pierwsze dwa odbędą się już w listopadzie. W jedną sobotę dzieci poznają możliwości kręcenia i montażu filmów telefonem komórkowym. W programie wybór fabuły, poszukiwanie tematów i układanie scenariusza. W kolejną - korzyści płynące z nauki języków obcych.

W grudniu najmłodszych studentów czeka wykład o komputerze i pożytkach z umiejętności jego wykorzystywania. Tuż przed Bożym Narodzeniem będzie można się dowiedzieć, jak naukowcy badają ludzki mózg i podglądają myśli.

"Wykłady są bezpłatne, bo ideą jest otwarcie dziecięcych umysłów na świat i poszerzenie horyzontów najmłodszych mieszkańców Pacółtowa, a nawet sąsiednich wsi, jeśli się tylko zgłoszą do świetlicy" - informują twórcy Uniwersytetu.

Organizatorzy przyznają jednak, że na razie mają problem ze skromną komputeryzacją świetlicy. Dlatego apelują do instytucji, które mają zbędne komputery, o przekazanie ich Uniwersytetowi Dzieci w Pacółtowie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022