W Pacółtowie powstał pierwszy wiejski Uniwersytet Dzieci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Pacółtowie koło Grunwaldu ruszył pierwszy wiejski Uniwersytet Dziecięcy. Na razie młodzi studenci wybrali się z wizytą do Centrum Nauki Kopernik, ale wkrótce czekają ich wykłady o tajemnicach ludzkiego mózgu, montażu filmów telefonem komórkowym, korzyści płynących z nauki języków obcych.

"Uniwersytety Dzieci - te inkubatory myśli dziecięcej - wyrastają głównie w miastach w towarzystwie wyższych uczelni. Dotychczas nie było takich instytucji na wsi" - informują organizatorzy wydarzenia.

Uniwersytet swoją bazę ma w gminnej świetlicy, a wsparcie finansowe zapewnia mu sąsiedni pałac Pacółtowo, który już 20 dzieciom sfinansował wyprawę do Centrum Nauki Kopernik. Teraz nadszedł czas na wykłady. Pierwsze dwa odbędą się już w listopadzie. W jedną sobotę dzieci poznają możliwości kręcenia i montażu filmów telefonem komórkowym. W programie wybór fabuły, poszukiwanie tematów i układanie scenariusza. W kolejną - korzyści płynące z nauki języków obcych.

W grudniu najmłodszych studentów czeka wykład o komputerze i pożytkach z umiejętności jego wykorzystywania. Tuż przed Bożym Narodzeniem będzie można się dowiedzieć, jak naukowcy badają ludzki mózg i podglądają myśli.

"Wykłady są bezpłatne, bo ideą jest otwarcie dziecięcych umysłów na świat i poszerzenie horyzontów najmłodszych mieszkańców Pacółtowa, a nawet sąsiednich wsi, jeśli się tylko zgłoszą do świetlicy" - informują twórcy Uniwersytetu.

Organizatorzy przyznają jednak, że na razie mają problem ze skromną komputeryzacją świetlicy. Dlatego apelują do instytucji, które mają zbędne komputery, o przekazanie ich Uniwersytetowi Dzieci w Pacółtowie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 08.07.2025. Wydarzenie #HaloKosmos w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 9 bm. na którym nastąpiło połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. PAP/Albert Zawada

    Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera