Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
06.10.2014 aktualizacja 06.10.2014

„Faraon” w Bibliotece Uniwersyteckiej Warszawie

Projekcję filmu „Faraon” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, wykład egiptologa prof. Andrzeja Niwińskiego i ekspozycję kilkunastu wydań powieści Bolesława Prusa „Faraon” organizuje 10 października Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW).

Wstęp na wydarzenie promujące publikację bibliofilskiego wydania książki jest bezpłatny.

Pretekstem do spotkania jest wydanie po dwóch latach prac najnowszej edycji słynnego dzieła – perły polskiej i światowej literatury – „Faraona” Bolesława Prusa. Jak informują organizatorzy wydarzenia, powojennych wydań tej powieści było dużo, ale obecna edycja nie ma sobie równej w całej historii istnienia tego dzieła. Przede wszystkim, po raz pierwszy „Faraon” ukazał się nakładem wydawnictwa Pro-Egipt z obszernym komentarzem i rzetelnymi przypisami, przygotowanymi przez pomysłodawcę wznowienia – egiptologa prof. Andrzeja Niwińskiego. Naukowiec zwraca uwagę, że na kartach powieści pojawiają się zjawiska kulturowe o wiele późniejsze, niż te znane z XI wieku p.n.e., tworząc niezliczone anachronizmy. Jednak jego zdaniem Prus czynił taki zabieg w pełni świadomie, co stanowi jedną w licznych zagadek dotyczących dzieła.

W 2014 roku mija 120 lat od rozpoczęcia przez Bolesława Prusa pracy nad książką oraz 100 lat od namalowania przez wybitnego artystę - Edwarda Okunia ilustracji, które miały towarzyszyć bibliofilskiemu wydaniu „Faraona” tuż po śmierci autora. Ryciny ukazały się dopiero w najnowszym wznowieniu. Co ciekawe, ówczesny wydawca na własny swój koszt wysłał Okunia do Egiptu, by zaczerpnął z oryginalnej atmosfery tego kraju i stworzył ilustracje, które miały uświetnić pamięć zmarłego pisarza.

W nowym wydaniu książki postanowiono skorygować język powieści. Usunięto i zmodyfikowano archaizmy i gramatyczne niedoskonałości. Podstawą dla obecnego wydawcy jest tekst drukowany w pierwszych wydaniach książkowych. Każdy egzemplarz tego bibliofilskiego wydania został własnoręcznie ponumerowany.

Spotkanie rozpocznie się w BUW-ie o godzinie 13.00 w sali 256. Oprócz wykładu prof. Andrzeja Niwińskiego pt. „Faraon Bolesława Prusa – opus magnum. Najnowsze badania i analityczno-krytyczna edycja powieści Prusa”, projekcji filmu w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z 1965 roku i ekspozycji kilkunastu wydań powieści Bolesława Prusa „Faraon”, przewidziano czytanie fragmentów dzieła przez Jerzego Zelnika - aktora, który zagrał tytułową rolę w filmie Kawalerowicza.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022