Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
17.09.2014 aktualizacja 17.09.2014

OPUS, SONATA i PRELUDIUM po raz ósmy czekają na naukowców

240 mln zł przeznaczyło Narodowe Centrum Nauki na finansowanie projektów badawczych, które wygrają w ósmej edycji konkursów: OPUS, SONATA i PRELUDIUM. Wnioski w każdym z trzech konkursów można składać do 15 grudnia br.

PRELUDIUM to konkurs skierowany do osób rozpoczynających karierę naukową, które nie uzyskały jeszcze stopnia naukowego doktora. Na realizację konkursu przeznaczono kwotę 30 mln zł. Okres realizacji badań nie może przekraczać 12 miesięcy, a wysokość finansowania pojedynczego projektu musi mieścić się w przedziale od 50 do 150 tys. zł.

Drugim z ogłoszonych konkursów jest SONATA, w której wnioskodawcą może być badacz ze stopniem naukowym doktora, uzyskanym nie wcześniej niż 5 lat przed datą złożenia wniosku. Do konkursu zakwalifikowane będą projekty badawcze, których okres realizacji wyniesie najmniej 12 miesięcy i nie przekroczy 36 miesięcy. Naukowcy w ramach konkursu mogą wnioskować o zakup aparatury naukowo-badawczej, która pomoże stworzyć unikatowy warsztat naukowy. Wśród wnioskodawców SONATY zostanie rozdysponowane 30 mln zł.

Z kolei w konkursie OPUS udział może wziąć każdy badacz, niezależnie od posiadanego stopnia, dorobku czy doświadczenia naukowego. W ramach konkursu OPUS finansowany może być również zakup lub wytworzenie aparatury badawczej niezbędnej do przeprowadzenia badań. Na badania realizowane w ramach tego konkursu Centrum przeznaczyło 180 mln zł.

Rozstrzygnięcie konkursów i ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 15 czerwca 2015 r. Szczegółowe informacje na temat konkursów dostępne są na stronie: www.ncn.gov.pl

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024