Nauka dla Społeczeństwa

06.06.2023
PL EN
24.08.2014 aktualizacja 24.08.2014

Krakowscy archeolodzy wrócili na Cypr

Rozpoczął się czwarty sezon prac ekspedycji archeologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego na Agorze starożytnego miasta Pafos na Cyprze – poinformowała PAP prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierowniczka projektu badawczego.

W tym roku archeolodzy kontynuują wykopaliska przy wejściu do Agory od wschodu, gdzie eksplorują studnię z okresu hellenistycznego, czyli sprzed ponad 2 tys. lat. W tej chwili badacze doszli już do głębokości ponad 3 metrów. Wcześniej naukowcy postawili hipotezę, że jest to cysterna do gromadzenia wody.

„Tego typu studnie, gdy przestawały być używane, zasypywano niepotrzebnymi obiektami, przede wszystkim potłuczonymi naczyniami, ale również innymi przedmiotami. Stanowią one niezwykle pożądane przez nas znaleziska, gdyż dają wgląd w życie codzienne ówczesnych mieszkańców Pafos” – mówi prof. Papuci–Władyka.

Archeolodzy prowadzą również wykopaliska obok południowego portyku agory i w centralnej części starożytnego miasta. W tym drugim miejscu skupią się na dokumentacji pozostałości architektonicznych odkrytych już w trakcie prac prowadzonych przez cypryjskiego archeologa K. Nikolaou w latach 70-tych XX w. W ten sposób Polacy chcą powiązać wyniki swoich prac prowadzonych w sąsiedztwie.

W tegorocznym sezonie naukowcy będą kontynuować testowanie nowoczesnych metod dokumentacji archeologicznej i archeometrycznej. Poza tym po zakończeniu prac wykopaliskowych prowadzone będą prospekcje georadarem, skanerem laserowym oraz wykonywane zdjęcia lotnicze stanowiska z użyciem drona z podwieszoną kamerą cyfrową.

W badaniach bierze udział duża grupa studentów Instytutu Archeologii UJ, którzy odbywają przewidziane programem studiów obowiązkowe ćwiczenia terenowe.

Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Jego zabytki wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Oprócz archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w najbliższej okolicy prowadzą badania misje: cypryjska, włoska, australijska i francuska. Wieloletni projekt badawczy realizują tutaj również specjaliści z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW im. prof. Kazimierza Michałowskiego.

Postępy prac krakowskiej misji można śledzić na bieżąco na oficjalnej stronie internetowej projektu: http://www.paphos-agora.archeo.uj.edu.pl/. (PAP)

szz/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023