Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
22.08.2014 aktualizacja 22.08.2014

Film o archeologii Wolina laureatem na II Zamojskim Festiwalu Filmowym

„Miasto zatopionych bogów” – fabularyzowany dokument popularnonaukowy w reżyserii Zdzisława Cozaca o wczesnośredniowiecznym Wolinie zdobył statuetkę „Zamość Perła Renesansu” w kategorii najlepszy film dokumentalny w czasie II Zamojskiego Festiwalu Filmowego.

Na festiwal zgłoszono 160 filmów, z czego w pokazach finałowych zaprezentowano 35 tytułów. Statuetkę wręczono 16 sierpnia w czasie gali kończącej festiwal filmowy na Rynku Wielkim w Zamościu. Jury obradujące pod kierunkiem Janusza Zaorskiego doceniło zrealizowaną z rozmachem, niezwykle plastyczną wizję wczesnośredniowiecznego Wolina, która wyłania się z zapisków kronikarzy, skandynawskich sag i legend oraz odkryć archeologicznych.

„Bardzo mnie cieszy ta nagroda, bo dowodzi, że jest zapotrzebowanie na filmy przybliżające początki Polski” – mówi PAP Zdzisław Cozac. - „Jest teraz na to dobry czas, bo w ostatnich latach dokonano wielu odkryć archeologicznych, pojawiły się też nowe metody badań zabytków, a interpretacje wielu zabytków odkrytych przed laty są weryfikowane przez nowe pokolenie naukowców. Stąd pojawiają się nowe hipotezy, które świadczą, że początki naszej państwowości były o wiele bardziej złożone i ciekawsze, niż uczy się w szkole. I o tym warto robić filmy, bo mają one dziś największą siłę przebicia do społecznej świadomości.”

Film, którego premiera odbyła się w lutym br., zrealizowano w ramach autorskiego projektu Zdzisława Cozaca „Tajemnice początków Polski” w koprodukcji z TVP Historia, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W maju film ten zdobył szereg nagród na festiwalu ART & TOURISM w Warszawie: Grand Prix, nagrodę za najlepszy polski film dokumentalny, najlepszy film historyczny, najlepszy scenariusz i najlepsze zdjęcia.

Produkcja podobna jest formie do poprzednich filmów z serii – „Trzcinicy – karpackiej Troi" - o grodzisku z epoki brązu i wczesnego średniowiecza w Trzcinicy k. Jasła oraz „Wyspy władców" - na temat rezydencji Mieszka I i Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim. Ukazane są w nich prace archeologiczne i badania, które przeplatają się z krótkimi wypowiedziami wybitnych naukowców, animacjami dawnej zabudowy oraz inscenizacjami z ważnych wydarzeń i życia codziennego mieszkańców.

Drugą statuetkę w czasie II Zamojskiego Festiwalu Filmowego ex aequo zdobył film Michała Bielawskiego „Mundial. Gra o wszystko”. To dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego. W kategorii najlepszy reportaż statuetka powędrowała w ręce Edyty Maksymowicz za film „Oblicza naszej i waszej wolności”. Grand Prix za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrał Krzysztof Zanussi, a za muzykę filmową Krzesimir Dębski.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego autor pracuje nad kolejnym filmem z cyklu „Tajemnice początków Polski”. Obraz „Ukryte gniazdo dynastii” przybliży różne hipotezy pochodzenia dynastii Piastów. Premiera telewizyjna przewidziana jest w lutym przyszłego roku.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024