Po ślubie mężczyźni zarabiają więcej

Mężczyźni, którzy w młodym wieku zawarli związek małżeński mogą oczekiwać szybszego wzrostu zarobków niż kawalerowie. Wczesne małżeństwo spowalnia jednak rozwój zawodowy kobiet.

Pensje młodych mężatek rosną wolniej niż kobiet niezamężnych - wykazała analiza, której wyniki zaprezentowano podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego, odbywającego się w dniach 16-19 sierpnia w San Francisco.

"Dziś w społeczeństwie amerykańskim małżeństwo działa jak siła zwiększająca różnice w zakresie zarobków kobiet i mężczyzn" - mówi autorka badań Siwei Cheng z Uniwersytetu Michigan, dodając, że ślub zapoczątkowuje powolny proces prowadzący do tego, że różnice pomiędzy płciami pogłębiają się z roku na rok.

Badaczka przyjrzała się danym dotyczącym 12,6 tys. osób, które dostarczyły informacji na temat swojej pensji, doświadczenia zawodowego oraz stanu cywilnego. Średnia wieku wstąpienia w związek małżeński w przypadku mężczyzn wynosiła 26 lat, a w przypadku kobiet 23 lata. Po porównaniu danych stwierdzono, że pensje mężczyzn rosły szybciej niż kobiet, zwłaszcza tych po ślubie. Zdaniem Cheng jest to spowodowane zwiększeniem produktywności w pracy związanym z potrzebą utrzymania rodziny.

Mężatki zarabiały z kolei mniej niż singielki, przy czym głównym powodem było urodzenie i wychowywanie dziecka. Dodatkowo istotną rolę odgrywa dyskryminacja ze strony pracodawców oraz problemy z pogodzeniem życia prywatnego z zawodowym - podkreśla Cheng.(PAP)

koc/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kwasy omega-6 nie są przyczyną zapaleń

  • Fot. Adobe Stock

    Terapia genowa przywróciła słuch

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera