Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
15.07.2014 aktualizacja 15.07.2014

Naukowcy mogą ubiegać się o pieniądze na badania m.in. nad cukrzycą

Ośrodki badawcze, uczelnie wyższe, organizacje ochrony zdrowia i przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pieniądze na badania dotyczące walki z cukrzycą i chorobami oczu. Wnioski, przyjmowane w ramach programu IMI 2, można składać do 12 listopada br.

\"Wnioski są przyjmowane w ramach projektu Innovative Medicine Institute 2, będącego partnerstwem publiczno-prywatnym między Komisją Europejską, a Europejską Federacją Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA)\" - poinformowało biuro prasowe Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych (INFARMA) w poniedziałkowym komunikacie.

Swoje oferty w konkursie mogą składać wszyscy uczestnicy systemu ochrony zdrowia m.in. ośrodki badawcze, uczelnie wyższe, organizacje ochrony zdrowia, przedsiębiorstwa.

Całkowity budżet części poświęconej badaniom nad cukrzycą wynosi ponad 35 milionów euro, z czego 17,6 mln pochodzi z programu Horyzont 2020, a 12,6 mln euro od dużych firm farmaceutycznych uczestniczących w projekcie. Do projektu dotyczącego leczenia chorób oczu Komisja Europejska i EFPIA wniosą po 7 milionów euro.

\"Warto wykorzystywać ogromny potencjał polskich naukowców i ubiegać się o finansowanie w ramach drugiej odsłony IMI. Polskie podmioty powinny szukać partnerstw w międzynarodowych konsorcjach. Dzięki zaangażowaniu w projekt IMI 2 polscy badacze dostają unikatową szansę na realne kształtowanie przyszłych programów naukowych współfinansowanych ze środków unijnych. Ponadto warunki uczestnictwa są bardziej korzystne - ze 100 proc. zwrotem kosztów za badania naukowe\" – zachęca Magda Gunn z IMI.

Dotychczas granty na badania biomedyczne w ramach programu otrzymały tylko trzy jednostki naukowe z Polski: Uniwersytet Jagielloński, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, a także dwie organizacje INFARMA i Narodowy Instytut Leków, na uczestnictwo w sześciu projektach. Łączna kwota na projekty realizowane w naszym kraju to niecałe 1,8 milionów euro. Dla porównania, Brytyjczycy uczestniczą w 46 projektach, Niemcy w 42 a Holendrzy w 33 projektach badawczych finansowanych w ramach IMI.

\"Na całym świecie na cukrzycę typu 1 choruje 17 milionów ludzi. Choroby nie da się wyleczyć, a pacjenci muszą codziennie robić zastrzyki insulinowe i regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi, by kontrolować stan swojego zdrowia. Wiedza i narzędzia powstałe w ramach projektu pomogą badaczom zoptymalizować proces projektowania badań klinicznych poświęconych sposobom zapobiegania i leczenia tej wyniszczającej choroby\" - informuje INFARMA w przesłanym komunikacie.

Choroby siatkówki są główną przyczyną utraty wzroku na całym świecie. Projekt o budżecie 14 milionów euro jest przeznaczony na opracowanie nowych metod i narzędzi, które dokładnie odzwierciedlą wpływ powyższych chorób na zdolność pacjentów do wykonywania codziennych zadań. Wypracowane rozwiązania można będzie wykorzystać w badaniach klinicznych do oceny efektywności potencjalnych terapii.

Program IMI 2 (2014-2024) opiera się na doświadczeniach z wdrożenia jego pierwszej fazy (2008-2017), które doprowadziły do przełomowych odkryć w wielu różnych dziedzinach medycyny, takich jak leczenie cukrzycy i autyzmu oraz bezpieczeństwo leków.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022