Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
26.05.2014 aktualizacja 26.05.2014

Szczątki odkryte w najstarszej polskiej szkole - powtórnie pochowane

Szczątki ludzkie odkryte w pochówkach m.in. z okresu średniowiecza, które odkryto podczas prac archeologicznych w najstarszej polskiej szkole, obecnie liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, zostaną złożone w specjalnie wybudowanym ossuarium.

Ossuarium powstanie na terenie przebadanego przez archeologów dawnego cmentarza, położonego wokół dawnej kolegiaty św. Michała, przy której w 1180 r. powstała szkoła – poinformował PAP Hubert Woźniak z płockiego Urzędu Miasta.

Dotychczas podczas wykopalisk prowadzonych w ramach renowacji „Małachowianki” – bo tak popularnie nazywana jest najstarsza polska szkoła od nazwiska jej obecnego patrona – odkryto 450 szczątków ludzkich w pochówkach, które datowane są od XIII do przełomu XVI i XVII wieku.

„Część odkrytych szczątków ludzkich już została poddana badaniom antropologicznym. Po zakończeniu badań wszystkie zostaną złożone do ossuarium, które do końca września powstanie na terenie przebadanego cmentarzyska” – powiedział Woźniak.

Dodał, że ostateczna forma ossuarium musi zostać najpierw zaakceptowana przez miejskiego konserwatora zabytków. „Termin wtórnego pochówku ustalony będzie po zakończeniu badań antropologicznych” – zaznaczył Woźniak. Przyznał zarazem, że prace archeologiczne wokół szkoły nadal trwają, a ich zakończenie przewidywane jest na koniec czerwca.

Obecne liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego otrzymało tę nazwę na mocy uchwały Rady Miasta Płocka w 1921 r. Szkoła powstała w 1180 r. jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, władcy Polski, który pochowany jest w krypcie płockiej katedry.

„Małachowianka” to jedna z najstarszych szkół w Europie, która działa nieprzerwanie w tym samym miejscu od chwili założenia. Ostatnie odkrycia archeologiczne wskazują, że pochodząca z pierwszej połowy XIII wieku tamtejsza kolegiata św. Michała była jedną z najwcześniejszych budowli gotyckich na terenie Polski.

Budynki szkoły były wielokrotnie przebudowywane. Jej najstarszą, zachowaną częścią są fundamenty i fragmenty murów kolegiaty św. Michała Archanioła. Przetrwały także XV-wieczna wieża oraz XVII-wieczne skrzydło Kolegium Jezuickiego, które istniało od 1611 r. do drugiej połowy XVIII wieku.

Wykładowcami szkoły byli m.in.: profesor retoryki św. Andrzej Bobola (ok. 1591-1657) i Wojciech Szweykowski (1773-1838) - pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W szkole uczyli się: nauczyciel dzieci Adama Mickiewicza - Hieronim Napoleon Bońkowski (1807-1886); ogłoszony błogosławionym Honorat Koźmiński (1829-1916); prezydent II RP i profesor Politechniki Lwowskiej Ignacy Mościcki (1867-1946); pułkownik lotnictwa, uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 Jan Zumbach (1915-1986), a także Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) - pierwszy premier III RP.

Koszt prac renowacyjnych „Małachowianki”, które rozpoczęły się w 2012 r. i mają potrwać do jesieni tego roku, to ok. 29,9 mln zł - w większości pokryty zostanie z funduszy Unii Europejskiej, a pozostałej części ze środków płockiego Urzędu Miasta.

PAP - Nauka w Polsce

mb/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024