Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
17.05.2014 aktualizacja 17.05.2014

Uroczyste obchody 150-lecia archeologii na UJ

Cyklem wykładów Józefa Łepkowskiego o archeologii i jej roli wśród nauk historycznych UJ zainaugurował nauczanie archeologii w roku akademickim 1863/1864. Mija 150 lat od tego wydarzenia.

Z tej okazji Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotował jubileuszową konferencję, która odbędzie się 19 maja w Auditorium Maximum.

W spotkaniu wezmą udział zaproszeni goście ze świata nauki i archeolodzy z całej Polski. O stanie i perspektywach badań opowiedzą wszyscy kierownicy poszczególnych zakładów – Archeologii Epoki Kamienia, Archeologii Epoki Brązu, Archeologii Epoki Żelaza, Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych, Archeologii Klasycznej i Archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu.

Stała katedra archeologii kierowana przez Józefa Łepkowskiego – późniejszego rektora - powstała na UJ w 1874 roku. Zapleczem badawczym nowo powstałej jednostki naukowej był Gabinet Archeologiczny, gdzie gromadzono różnego rodzaju zabytki. Katedra Archeologii Klasycznej powstała w Zakładzie w 1897 roku. Kierował nią Piotr Bieńkowski, który podłożył podwaliny pod rozwój w Polsce archeologii śródziemnomorskiej. Rozkwit archeologii pradziejowej nastąpił natomiast wraz z działalnością na UJ Włodzimierza Demetrykiewicza, który w 1919 roku przejął kierownictwo Katedry Prehistorii.

Obecnie Instytut Archeologii UJ prowadzi projekty badawcze w różnych częściach świata – w tym w Egipcie, na Cyprze i Ukrainie, a przede wszystkim w Polsce. Najnowszą placówką naukowo-dydaktyczną Instytutu Archeologii UJ jest Zakład Archeologii Nowego Świata, jednak tradycja badań nad archeologią Nowego Świata w Krakowie sięga lat siedemdziesiątych XX wieku. Jej pracownicy kierują projektami archeologicznymi w USA i w Gwatemali.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024