Uczelnie i instytucje

W Krakowie otwarto Małopolskie Centrum Biotechnologii

Małopolskie Centrum Biotechnologii, wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zostało uroczyście otwarte we wtorek. Obiekt wybudowany kosztem 92 mln zł jest jednym z najnowocześniejszych centrów badawczych w Polsce.

Małopolskie Centrum Biotechnologii powstało na terenie III Kampusu UJ w Krakowie dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Kierownik Centrum prof. Kazimierz Strzałka ocenił, że instytucja ta otwiera unikalne w skali kraju możliwości i przyczyni się wydatnie do rozwoju w Małopolsce ważnej gałęzi wiedzy i gospodarki, jaką jest obecnie biotechnologia.

„Współczesna medycyna i rolnictwo w coraz większym stopniu oparte są na zdobyczach biotechnologii. Coraz częściej w życiu codziennym korzystamy z osiągnięć tej niezwykle dynamicznie rozwijające się dziedziny wiedzy, najczęściej nie zdając sobie nawet z tego sprawy” - wyjaśnił.

Według niego głównym celem instytucji jest prowadzenie badań naukowych na możliwie najwyższym światowym poziomie. Centrum ma być ukierunkowane na współpracę z przedsiębiorstwami korzystającymi z osiągnięć nauk przyrodniczych, dostarczając im innowacje i patenty.

W Centrum prowadzone będą badania w wielu dziedzinach współczesnej biotechnologii. Prace te obejmą m.in. badania nad nowymi metodami terapii chorób cywilizacyjnych, złożonymi procesami poznawczymi i emocjonalnymi, medycyną regeneracyjną, chorobami zakaźnymi czy rozwojem nowych leków.

„Chcemy by MCB przyczyniało się do podnoszenia konkurencyjności polskiej myśli biotechnologicznej. Tylko w ten sposób możemy uzyskać trwały rozwój nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy” – zaznaczył prof. Adam Dubin, wiceprzewodniczący rady MCB.

Centrum zamierza także prowadzić aktywną współpracę międzynarodową. Umowy o współpracy zostały już podpisane z tak renomowanymi instytucjami naukowymi jak Max Planck Gesellschaft, Centre National De la Recherche Scientifique (CNRS) oraz Kyoto University. (PAP)

rgr/ mki/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt MS: w miejsce Akademii Wymiaru Sprawiedliwości powstanie Wyższa Szkoła Służby Więziennej

  • Fot. materiały prasowe

    Białystok/ "Cyklarium Słoboda" - nowe miejsce do wypoczynku i prowadzenia badań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera