Publikacja nt. unikatowych ukraińskich zabytków

Malowane naczynia kultury trypolskiej z Bilcza Złotego, zbiory MAK. Foto: A. Susuł
Malowane naczynia kultury trypolskiej z Bilcza Złotego, zbiory MAK. Foto: A. Susuł

Zbiór cennych zabytków społeczności kultury trypolskiej, znajdujących się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Krakowie, odkrytych w miejscowości Bilcze Złote na Ukrainie, wydano w formie publikacji książkowej. Wydawnictwo można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej placówki muzealnej.

"Materiały z Bilcza Złotego są ozdobą kolekcji muzealnej i jedną z ważniejszych jej części. Z okazji wydania książki zabytki są prezentowane na czasowej wystawie czasowej +Bilcze Złote – najpiękniejsze naczynia Europy+" – poinformowali krakowscy muzealnicy.

Na ekspozycji podziwiać można wyroby z kości i krzemienia, unikatowe figurki gliniane ludzi i zwierząt oraz cenne naczynia – jedne z najpiękniejszych wytworów ceramicznych w historii Europy.

Bogaty zbiór unikatowych zabytków pochodzących z wykopalisk prowadzonych na przełomie XIX i XX w. trafił do Muzeum Archeologicznego w Krakowie w 1904 r. na mocy umowy, jaką zawarła księżna Teresa Sapieżyna z władzami Akademii Umiejętności. Jednak dopiero w ostatnich latach zabytki poddano specjalistycznym analizom. Przedmioty wykonała społeczność kultury trypolskiej, która rozwijała się od połowy V do połowy III tysiąclecia p.n.e na terenie Ukrainy i Mołdawii. Zdaniem archeologów to jedna z najbardziej zaawansowanych cywilizacyjnie kultur młodszej epoki kamienia na obszarze Europy. Uwagę naukowców zwraca szczególnie technologia wykonania naczyń ceramicznych i ich barwne, żywe zdobienia.

Redaktorem tomu jest prof. Sławomir Kadrow z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie. Wydanie publikacji było możliwe dzięki finansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Małopolskiego. Publikację można pobrać ze strony: http://www.ma.krakow.pl/projekt_bilcze_zlote

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera