Zieleń dobrze wpływa na zdrowie psychiczne człowieka

Zielone przestrzenie miejskie przyczyniają się do poprawy samopoczucia psychicznego okolicznych mieszkańców – zawiadamia czasopismo „Environmental Science & Technology”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter (Wielka Brytania) zaobserwowali, że przeprowadzka do innej, bardziej zielonej części miasta sprawia, że ludzie doświadczają natychmiastowej poprawy samopoczucia psychicznego, która utrzymuje się przez kolejne 3 lata od momentu zmiany miejsca zamieszkania.

Rezultaty badania pokazują również, iż osoby zamierzające przenieść się na obszary charakteryzujące się gęstszą zabudową odczuwają pogorszenie zdrowia psychicznego.

Co ciekawe, spadek formy psychicznej następuje u nich tuż po podjęciu decyzji o przeprowadzce i trwa tylko do czasu zakończenia przedsięwzięcia. Później samopoczucie wraca do stanu sprzed zmiany miejsca zamieszkania.

Badacze podczas analizy wyników wykluczyli inne czynniki mogące wpływać na kondycję psychiczną człowieka, np. dochód, miejsce zatrudnienia, poziom wykształcenia, czy cechy osobowości, co pozwoliło stwierdzić, że na zdrowie psychiczne wpływa w tym przypadku ilość terenów zielonych.

„Wykazaliśmy, że osoby, które przeprowadzają się na bardziej zielone obszary doświadczają znaczącej i długotrwałej poprawy zdrowia psychicznego. Te wyniki powinny być brane pod uwagę przez projektantów planujących utworzenie nowych zielonych przestrzeni miejskich, które mogą korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie lokalnej społeczności” – podsumowują autorzy badania. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wino nie chroni przed rakiem

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Musk: w marcu 2026 r. pierwszy lot rakiety Starship na Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera