
Parlament Europejski poparł w czwartek w głosowaniu w Strasburgu zmianę statusu ochrony wilków w UE z gatunku "ściśle chronionego" na "chroniony". O zmiany w prawie wnioskowała Komisja Europejska w reakcji na rosnącą populację wilków w UE. W praktyce umożliwi to odstrzał tych zwierząt.
W Europie żyje ponad 20 tys. wilków, a ich populacja cały czas rośnie. Ta historia sukcesu w ochronie gatunku doprowadziła jednak w niektórych regionach do narastających konfliktów z rolnikami. Wilki coraz częściej zabijają zwierzęta gospodarskie, co skutkuje apelami rolników do władz o ograniczenie liczebności drapieżników.
Wilk jest jednak obecnie gatunkiem ściśle chronionym w unijnym ustawodawstwie. Dzięki zmianie statusu jego ochrony w tzw. dyrektywie siedliskowej państwa członkowskie będą miały większą elastyczność w zarządzaniu populacją tych zwierząt. W praktyce oznacza to, że kraje będą mogły wydać decyzję o odstrzale, jeśli uznają, że istnieje taka potrzeba.
Jednocześnie państwa będą mogły nadal umieszczać wilka na liście gatunków ściśle chronionych w ustawodawstwie krajowym oraz stosować wobec nich bardziej rygorystyczne środki ochrony.
Znowelizowana dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie się do niej.
Aby zmienić prawo unijne, UE musiała zainicjować najpierw zmianę w Konwencji Berneńskiej, umowie zawartej w ramach Rady Europy, organizacji międzynarodowej z siedzibą w Strasburgu. W zapisach tego porozumienia też zmieniono status wilka z gatunku "ściśle chronionego" na "chroniony". Zmiana weszła w życie na początku marca - KE zaproponowała wówczas nowelizację unijnej dyrektywy siedliskowej.
Media łączyły inicjatywę KE w sprawie złagodzenia ochrony wilków ze stratą, jaką poniosła osobiście szefowa KE Ursula von der Leyen - wilk zabił wcześniej jej kucyka Dolly na farmie w Niemczech.
W 23 państwach członkowskich UE żyje ponad 20 tys. zwierząt tego gatunku. Zgodnie z szacunkami KE z 2021 r., krajami o największej ich liczbie są Włochy (około 3 tys. osobników), Rumunia (około 2,5-3 tys.), Bułgaria (około 2,7 tys.) i Polska (około 1,9 tys.).
Ekolodzy alarmują jednak, że populacja wilków w Europie nadal się nie odbudowała, a propozycja KE jest oparta na niepotwierdzonych danych. W grudniu 2023 r. przeciwko poluzowaniu ochrony wilków zaprotestowało 300 organizacji pozarządowych.
Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)
luo/ szm/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.