Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
21.11.2013 aktualizacja 21.11.2013

Internauci mogą już wędrować Ścieżkami Kopernika

Najświeższe informacje o 16 projektach popularyzujących naukę realizowanych w ramach ministerialnego programu "Ścieżki Kopernika" można znaleźć na uruchomionej w czwartek stronie www.sciezkikopernika.pl.

W otwarciu strony Ścieżki Kopernika poinformowali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Program „Ścieżki Kopernika” ma zachęcić najmłodszych do zgłębiania tajników wiedzy oraz pokazać lokalnym społecznościom, jak odkrycia naukowe wpływają na codzienne życie. Na stronie internetowej www.sciezkikopernika.pl przedstawiciele 16 nagrodzonych w tym roku projektów ze wszystkich województw będą mogli chwalić się swoimi dokonaniami oraz postępami w realizacji niekonwencjonalnych i autorskich programów zajęć. W spotkaniach tych powinno być wykorzystywane zaplecze badawcze jednostek naukowych, laboratoria, aparatura badawcza czy zbiory biblioteczne i eksponaty naukowe.

Wśród projektów, które śledzić można na nowej stronie jest m.in. projekt zachęcający mieszkańców Opolszczyzny do korzystania z teleskopu robotycznego. Na bieżąco można też być z powstającą w Lubulskiem komputerową wizualizacją orbit sztucznych satelitów Ziemi oraz trajektorii sond kosmicznych.

Internauci będą też mogli zobaczyć, jak w województwie zachodniopomorskim budowany jest interaktywny symulator nawigacji na morzu, a w województwie mazowieckim prowadzone będą warsztaty, których efektem ma być opracowanie „Korpusu Języka Młodzieży początku XXI wieku”. Natomiast "Laserowi Odkrywcy" z województwa świętokrzyskiego będą informowali o swoich badaniach archeologicznych i historycznych. Na stronie Ścieżek Kopernika będzie też można zobaczyć, jak uczniowie z województwa śląskiego przeprowadzają doświadczenia w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.

"Jestem przekonana, że +Ścieżki Kopernika+ sprawią, że młodych ludzi zafascynowanych nauką będzie więcej. Otwierają one bowiem możliwości niekonwencjonalnego sposobu zdobywania wiedzy, rozwijania zainteresowań i talentów poza formalną edukacją" – podkreśla minister nauki prof. Barbara Kudrycka, inicjatorka przedsięwzięcia.

Budżet „Ścieżek Kopernika” wynosi 3,2 mln zł. Każdy z pomysłów wyróżnionych w ramach konkursu otrzymuje maksymalnie do 200 tys. zł dofinansowania. W skład konsorcjów realizujących poszczególne projekty wchodzą jednostki naukowe oraz różne instytucje i ośrodki działające na rzecz nauki. Realizacja projektów popularyzujących naukę potrwa do końca 2014 roku.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022