
Ekstrakty zawierające przeciwutleniacze pochodzące z rozmarynu i mięty mogą wspomagać uczenie się i zapamiętywanie oraz redukować objawy łagodnych zaburzeń poznawczych, które zwiastują rozwój demencji - poinformowali naukowcy.
Wnioski ze swoich badań przedstawili podczas dorocznego zjazdu Society for Neuroscience, który odbył się w dniach 9-13 listopada w San Diego (USA).
Podczas badań na myszach z zaburzeniami poznawczymi dr Susan Farr z Saint Louis University School of Medicine testowała działanie dwóch preparatów zawierających ekstrakt z mięty o dwóch różnych stężeniach, oraz dwóch preparatów z ekstraktem z rozmarynu.
Najskuteczniejszy okazał się ekstrakt z rozmarynu o wysokim stężeniu - karmione nim myszy lepiej radziły sobie podczas trzech testów badających funkcje poznawcze. Niższa dawka rozmarynu i ekstrakt z mięty poprawiały wyniki gryzoni podczas dwóch testów. Przyjmowanie preparatów związane było również ze zmniejszeniem poziomu stresu oksydacyjnego w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć i uczenie się.
"Oznacza to, że spożywanie tych ziół ma korzystne działanie, jednak nasze badania prowadzone były na modelu zwierzęcym, dlatego nie wiemy jeszcze, jaka ilość, o ile w ogóle, przyniesie podobny rezultat u ludzi" - zaznacza dr Farr.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.