Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
27.11.2013 aktualizacja 27.11.2013

Magdalena Jaroszewska - badania nad Enigmą mniej enigmatyczne

Prace przy filmie i publikacjach dotyczących Enigmy oraz kryptologów, którzy ją rozszyfrowali, a także artykuły i wykłady dotyczące matematyki - to działalność popularyzatorska dr hab. Magdaleny Jaroszewskiej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badaczka kandyduje - w kategorii Naukowiec - w IX edycji konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Badaczka pomagała również w pracach nad filmem filmu "Enigma - sukces poznańskich matematyków". Film zdobył główną nagrodę na III Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w 2008 r. Brała również udział przy pracach nad filmami "Wybitne postacie uniwersytetu. Profesor Julian Musielak", a także prace przy filmie o historii matematyki i informatyki na UAM.

Jaroszewska koordynowała również prace nad książkami o wybitnych matematykach, którzy pracowali nad złamaniem szyfru Enigmy: Marian Rejewski "Wspomnienia z mojej pracy w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego 1930-1945", a także "Zdzisław Krygowski pionier matematyki poznańskiej".

Kandydatka była także autorką publikacji o wybitnych matematykach - prof. Julianie Musielaku czy Henryku Hudziku. Publikowała także tekst o poznańskich matematykach z dwudziestolecia międzywojennego.

Dr hab. Magdalena Jaroszewska prowadzi oprócz tego wykłady popularnonaukowe - głównie w Poznaniu. Prelekcje dawała m.in. podczas Festiwalu Nauki i Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy w ramach spotkań "Niedziela na Zamku" organizowanych przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Wykład w ramach akcji Dnia Nauk Ścisłych w Kazimierzu Biskupim. Była też odpowiedzialna za program i realizację obozu letniego dla uzdolnionej młodzieży szkół średnich Wielkopolski.

"Miernikiem jakości działań i dużego zapotrzebowania społecznego na działalność kandydatki jest wysoka ocena współredagowanych przez prof. Jaroszewską książek, zainteresowanie czytelników, frekwencja na wykładach otwartych, opinie słuchaczy, liczne zaproszenia do udziału w imprezach popularnonaukowych" - komentują przedstawiciele Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, którzy zgłosili kandydaturę Jaroszewskiej.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024