Nauka dla Społeczeństwa

04.12.2023
PL EN
28.11.2013 aktualizacja 28.11.2013

Dr Kamila Kamińska - o sztuce ulicy naukowym okiem

Udział w projektach związanych z popularyzacją wiedzy o sztuce ulicy - m.in. takim osiągnięcem w popularyzacji nauki może się pochwalić dr Kamila Kamińska z Uniwersytetu Wrocławskiego. Badaczka kandyduje - w kategorii Naukowiec - w IX edycji konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dr Kamińska w swojej pracy zajmuje się pedagogiką miasta, szczególnie rewitalizacją i streetworkingiem. Interesuje ją również sztuka ulicy.

"Popularyzacją zajmuję się od ośmiu lat. Od początku mojej kariery naukowej było dla mnie ważne, żeby przybliżać osiągnięcia nauki ludziom spoza środowiska akademickiego" - zaznacza.

Kandydatka koordynowała działania w ramach IX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Instytucie Pedagogiki. Jak poinformowała w swoim zgłoszeniu, brała również udział w projekcie „Mama na studiach” skierowanym do studiujących rodziców i współorganizowała I Konferencję Organizacji Pozarządowych z Dolnego Śląska „Po pierwsze nie szkodzić – pomagamy dzieciom mądrze" w 2011 r.

Była też jedną z organizatorek warsztatów dla mieszkańców Zielonego Nadodrza - ekologia w mieście. Organizowała również konferencję „Nadodrze MASAKRYTYCZNIE. Kultura zmiany”. Dr Kamińska współorganizowała też Dzień Europy w maju 2013 r. i brała udział w projekcie „Kumulacja Kompetencji - stażowy program angażowania pracowników naukowych w rozwój branż nano, bio, energia” w latach 2012 i 2013. Prowadziła też warsztaty dla młodzieży dotyczące street artu w ramach programu WrOpenUp w 2013 r.

Dr Kamińska uczestniczy w projekcie Miejski Program Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej, gdzie zajmuje się wielokulturowością Wrocławia na podstawie projektów grafik ściennych. Poza tym w kinie Nowe Horyzonty realizuje program edukacji filmowej i językowej w ramach projektu "BRing. Nauki społeczne dla gospodarki".

"Wykorzystuję metodę warsztatową, organizuję bezpośrednie spotkania z mieszkańcami na festynach podwórkowych, jestem autorką publikacji popularnonaukowych i bajek" - podsumowuje swoją działalność dr Kamińska.

Jest autorką publikacji „Życie po życiu kamienic. Rzecz o rewitalizacji Nadodrza”, a pod jej redakcją wyszła publikacja "Mama na studiach: wiedza, władza, przestrzeń Uniwersytetu". Dr Kamińska jest też tłumaczką książki brytyjskiego artysty Banksy\'ego "Wojna na Ściany" i autorką bajek dla dzieci „Zosia z kamienicy czarów”, a także „Zosia i pustułka z komina”.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023